ייעוץ זוגי, טיפול זוגי ופסיכולוגיה אבולוציונית - שאלות נפוצות ותשובות

ייעוץ זוגי פסיכולוגיה אבולוציוניתאורן הוא מומחה לפסיכולוגיה אבולוציונית, ומשלב את הידע של תחום זה עם הפרקטיקה של הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי.
כאן תוכלו ללמוד מהי הפסיכולוגיה האבולוציונית.
טיפול CBTאורן נעזר בשיטות הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי (CBT), שהוא טיפול ממוקד שהוכח כיעיל ביותר לחרדות, כעסים, אכזבות, קינאה, דיכאון ונפילות בתחושת ערך עצמי. טיפול בבית שלכםכן. זה אפשרי בהחלט.
באמצעים האלקטרוניים של היום, טיפול אצלכם בבית הוא לא רק אפשרי - לפעמים הוא אפילו עדיף.

אורן מסביר מתי זה כך ולמה.
טיפול זוגי ואישיטיפול זוגי ואישי בתל-אביב.
אורן נעזר באינטרנט כדי לטפל גם מרחוק - בישראלים בחו"ל או באלה המרוחקים מת"א. אורן מייעץ בהתנדבות בפורום "סטארמד" באינטרנט.
מה באתר?איך למצוא מה?

הסבר כללי על תוכן האתר, תפריט ימני עם קישורים חשובים נוספים, תאור מבנה האתר, והנחיות לחיפוש טיפול או מידע.
בתקשורתלשמוע ולראות את אורן בהופעותיו ברדיו ובטלויזיה.

כמו כן, קישורים או קטעים מתוך מאמרים וראיונות שנערכו עימו בעיתונות הכתובה והאינטרנטית.
מאמרים בעבריתמאמרים של אורן בעברית
בכתבי-עת למדע ועוד, על טיפול זוגי ופרטני, על שפת-גוף, הבנת האדם ופסיכולוגיה אבולוציונית, ועל ספר ילדים שכתב, עם איורים של הילה חבקין.
אקדמיה ומחקרמאמרים מדעיים על התנהגות בעלי-חיים ובני אדם. ביניהם מאמר של אורן על דמעות ובכי כתקשורת, ומאמר ב- Science בו נכתב על תרומתו של אורן להבנת התקשורת בעולם החי. שפת-גוףאורן הוא מומחה מן השורה הראשונה לתקשורת בין אישית ולשפת גוף.
אורן מסביר כאן את שפת הגוף של האמת והשקר, ואת האמת והשקר על שפת הגוף .
מי אני?אורן הוא מומחה וחוקר תקשורת בין-אישית, מומחה לפסיכולוגיה אבולוציונית, ומטפל קוגניטיבי התנהגותי.
אורן עשה דוקטורט על התקשורת והחיזור בעולם החי.
למפת הגעה             טלפון:    050-6000083

כתובת:   ברזיל 14,
               רמת אביב, תל-אביב
הקישו למפת הגעה וחנייה, דואר אלקטרוני ופרטי קשר נוספים...

שאלות נפוצות

קראתי בתשומת לב את התשובות של ד"ר חסון בפורום, ופרט לאמפתיה רבה המשתקפת בהן, הן נראות לי בדרך כלל לא יותר מאשר הגיון פשוט.

הרושם הזה הוא בדרך כלל נכון. הפסיכולוגיה האבולוציונית נותנת כלים, למי שמתמחה בה, לניתוח שיטתי של מצב נתון, ולבחינת המאזן שבין היתרונות לחסרונות של כל אפשרות. ניתוח כזה, בסיוע הבנת הצרכים שלנו, מסייע למצוא את הפתרון המעשי הטוב ביותר. כך אנחנו בנויים לחשוב באופן טבעי ואינטואיטיבי, ולכן הניתוח של אורן, בעזרת כלי החשיבה של הפסיכולוגיה האבולוציונית, נראה כל כך סביר והגיוני.

מה שמפריע לנו, לעתים קרובות, מלהגיע להבנה מלאה של המצב, הוא המצב הרגשי שלנו, בעיקר בעת מצוקה, והשקפת העולם הפרטית של כל אחד מאיתנו, שנוצרה על-ידי חינוך, על-ידי מוסכמות חברתיות ועל-ידי הנטיה שלנו ליצור הכללות ממקרים מועטים מדי (ובעיקר כאלה שהשפעתם גדולה). לכן, לא פעם יש לקורא נטייה לומר, לאחר קריאת התשובה, "נכון, איך לא ראיתי את זה קודם?!"

מה ההבדל בין הגישה הטיפולית של הפסיכולוגיה האבולוציונית לבין הגישה בה נוקטים כיוונים אחרים בפסיכותרפיה הזוגית?

בכך שהיא ממוקדת יותר. אורן מתמקד קודם כל בהבנת הצרכים האישיים, החסכים והתסכולים של כל אחד מבני הזוג. בעקבות כך הוא חושף ומזהה את הקונפליקטים המשמעותיים שבין בני הזוג, בוחן עם בני הזוג אם ואיך הם יכולים לרתום את הזוגיות ואת חיי המשפחה שלהם למימוש אותם צרכים ולהשגת סיפוק ואושר בחייהם, ומסייע להם בשיפור התקשורת ביניהם לבניית אמון, להשגת מטרות משותפות ולניהול קונפליקטים. מכיוון שכך, התהליך כולו ממוקד יותר, וקצר יחסית לתהליכי טיפול פסיכולוגיים מקובלים.

כטיפול ענייני שמחפש נקודות מפתח בדינמיקה הזוגית, יש לפסיכולוגיה האבולוציונית גם התאמה טובה עם שיטת הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי (ראו קישור למעלה - טיפול CBT), שיטה טיפולית פרקטית לעיבוד ההשפעות ההדדיות שבין מחשבות לרגשות.

כמה פגישות נדרשות במהלך טיפול זוגי?

בדרך כלל הזוג צריך להיות מוכן לתהליך של מספר חודשים, שכולל פגישות שבועיות בנות שעה. הצורך לבנות מחדש אמון הדדי, והצורך ביצירת שינוי רגשי אצל שני בני הזוג, שיאפשר להפוך את הזוגיות שלהם לכדאית ורצויה, הוא זה שמאריך וקובע את משך התהליך.

לפעמים, כאשר יש תנודות חריפות ברגשות של בני הזוג (לאחר גילוי בגידה, למשל), מתעורר צורך להגדיל את תדירות המפגשים באופן זמני. לעומת זאת, לקראת סיום התהליך (ראו תשובה לשאלה הבאה), אורן מיעץ להקטין את תדירות הפגישות.

קורה גם שזוג או אדם בודד מבקשים ייעוץ כדי לפתור בעיה נקודתית או כדי להסתייע בהגעה להחלטה חשובה. תהליך כזה יכול להסתיים בפגישה מיני-מרתונית אחת הנמשכת בדרך כלל כשעתיים עד שלוש שעות, או להיפרש לאורך מספר פגישות בנות שעה, לפי הצורך והאפשרויות.

איך מסתיים תהליך הטיפול הזוגי או הפרטני?

כוונת התהליך היא ליצור בזוג או ביחיד עצמאות, ובטחון שהוא, היא או הם יכולים להתמודד עם קונפליקטים ללא סיוע חיצוני. כאשר התהליך מתנהל כסדרו, ובני הזוג יכולים ליצור דיאלוג מפרה שמסייע להם לפתור קונפליקטים בעצמם, ושבים לתת אמון זה בזו, מתחיל תהליך של פרידה הדרגתית מהתהליך הטיפולי, ובו נבחנת היכולת שלהם להתמודד בעצמם עם קשיים שוטפים. בתחילה מדובר בפגישה אחת לשבועיים, שאם היא מוכיחה את עצמה, יהיה מעבר לפגישה אחת לחודש, אחר-כך אחת לחודשיים, ולאחר מכן פרידה סופית. במקרי חרום, או כאשר עולה עניין שקשה לבני הזוג להתמודד איתו לבדם, הם יודעים שהם יכולים ליצור קשר עם אורן, להגיע לפגישה שמיועדת ללמוד להתגבר על הבעיה הנקודתית שבה הם מתקשים. זוגות ובודדים לא מעטים מגיעים אחת לכמה חודשים, ביוזמתם, לפגישת "התרעננות": לעדכן, לספר ולהתייעץ.

האם טיפול זוגי עובד?

התשובה הפשוטה היא כן: ככל שבני הזוג רוצים יותר להמשיך ולחיות ביחד, כך התהליך פורה יותר ומתקדם מהר יותר. באופן דומה, ככל שבני הזוג פתוחים יותר לשינויים, כך קל להם יותר לקבל אחריות לחלק שלהם בקשיים הזוגיים, והתהליך יהיה אפקטיבי וקל יותר.

התשובה המורכבת היא כן, ותלוי איך מסתכלים על זה: ככל שבני הזוג רוצים יותר להמשיך ולחיות ביחד, כך התהליך פורה יותר ומתקדם מהר יותר. באופן דומה, ככל שבני הזוג פתוחים יותר לשינויים, כך קל להם יותר לקבל אחריות לחלק שלהם בקשיים הזוגיים, והתהליך יהיה אפקטיבי וקל יותר.

לפעמים אחד מבני הזוג שמגיע לייעוץ כבר נמצא, מבחינה רגשית, בדרכו החוצה, אלא שהוא (או היא) מהסס מלומר זאת במפורש, ומעדיף שהצד השני יהיה היוזם. דבר זה יכול לקרות בגלל החשש מפני דעתם של בני משפחה וחברים, או "כדי לא לפגוע" בבן הזוג. התהליך הטיפולי מאפשר תחילה לתת צ'אנס להמשך קיום הזוגיות ככל שניתן. אלא שאם צד אחד עומד על דעתו להיפרד, בין אם הוא עושה זאת בגלוי ובין אם רק בינו לבינו, ד"ר חסון מאפשר לתת לדברים לצאת בקצב הנכון.

לפעמים שני בני הזוג רוצים להיות ביחד אבל רק בתנאים מסויימים ומנוגדים, כאשר צד אחד אינו מסוגל לספק צורך חיוני של הצד השני. זהו מצב של "חוסר התאמה" – קונפליקט שאינו בר פתרון. במהלך הטיפול נעשה כל נסיון אפשרי לגשר מעל לפערים, לחדד את נקודות המחלוקת, ואם אין אפשרות לפתור אותן, אז להציב בפניהם את הקונפליקט באופן גלוי ומדוייק. התהליך מאפשר לבני הזוג להבין טוב יותר את הצרכים שלהם, את אלו של הצד השני, לבנות קבלה הדדית ככל שניתן, ולעשות את ההחלטות שלהם.

אורן אינו נוטל לעצמו את הסמכות לומר לבני הזוג אם הם מתאימים זה לזו או לא, אלא מקל עליהם לקבל החלטות חשובות בעצמם, על-פי הצרכים שלהם.

מה שונה בין הפסיכולוגיה האבולוציונית לבין זרמים אחרים בפסיכולוגיה?

כל הזרמים בפסיכולוגיה שואלים אותה שאלה: מדוע אנחנו מתנהגים כפי שאנחנו מתנהגים?

הפסיכולוגיה הקונוונציונלית נותנת לשאלה מרכזית זו שלוש תשובות אפשריות: 1. כי כך אנחנו מרגישים טוב יותר עם עצמנו. 2. כי הסביבה השפיעה עלינו להיות כאלה. 3. כי כך אנחנו בנויים.

הפסיכולוגיה האבולוציונית היא הזרם היחיד בפסיכולוגיה שאינו מסתפק בתשובות הללו, וממשיך ושואל גם: מדוע כך אנחנו מרגישים טוב יותר עם עצמנו? מדוע אנחנו מושפעים כך על-ידי הסביבה, לומדים ממנה את מה שאנחנו לומדים ומתקשים ללמוד דברים אחרים? ומדוע כך אנחנו בנויים?

לפי תפיסה זו טבועים בנו צרכים ומטרות שהוכיחו את עצמם כמועילים להצלחת האדם, הן להשגים חברתיים ולביטחון חברתי, והן להשגת משאבים חיוניים כמו אוכל, ביטחון קיומי, בני זוג, מין, והבאת ילדים לעולם וגידולם.

לפי תפיסה זו, הן העולם הרגשי והן העולם השכלתני (הקוגניטיבי) מניעים אותנו בשרות המטרות הללו, כאשר אנחנו שואפים להימנע מהתחושות הקשות של דיכאון, כאב, צער והשפלה הנובעים מאי השגתן, ומחרדות במצבים של חוסר ודאות. השגתן נותנת לנו עונג ושמחה, וקיומן הסדיר נותן לנו יציבות רגשית של סיפוק, שלווה וביטחון.

פסיכולוגיה קוגניטיבית התנהגותית (CBT), כשיטה טיפולית שנועדה להפעיל את העולם הקוגניטיבי על מנת להשפיע לטובה על העולם הרגשי, יוצרת השלמה טיפולית מעולה לעולם התובנות של הפסיכולוגיה האבולוציונית.

ד"ר אורן חסון

האתר בתהליך שידרוג, והדף הנוכחי מתאים למסך המחשב ולא לסלולרי. לאתר המשודרג הקישו על "מה באתר?"

לתשומת לבכם : בהתחשב במצב, עלות הפגישות תהיה בהתאם למציאות ממנה אתם באים.
- דברו איתי

טל. 050-6000083

קשר : טלפון, ווטסאפ או מייל oh.tipul@gmail.com

ייעוץ וטיפול

טיפול זוגי ואישי: דף ראשי דף זה עושה קצת סדר במושגים טיפול וייעוץ טיפול זוגי עוסק בעניינים מהותיים בזוגיות, שיש להם משמעות רגשית. מכיוון שכך, פתרון בעיה זוגית בנושאים שכאלה, דורש תהליך כלשהו של שינוי התייחסות, חשיבה והרגלים, שאפשר לקרוא לו הפנמה, שבלעדיה, ומבלי שתהיה התובנה והתבונה לראות שכך באמת טוב יותר, יהיה קשה לשמור על השינוי הזה לאורך זמן. ייעוץ זוגי עוסק יותר ב'כאן ועכשיו' ומציאת אסטרטגיות התמודדות חדשות כדי להשיג תוצאות. מכיוון שכך, הוא קוגניטיבי בעיקרו, מושג דרך הקניית תובנה חדשה, וכתהליך הוא קצר וממוקד. טיפול פרטני יכול להיות בשני תחומים. האחד - בענייני זוגיות, בין אם מדובר בזוגיות קיימת ובין אם בתהליך של חיפוש אחר זוגיות. ראו מידע נוסף בקישור מימין - טיפול פרטני. התחום האחר קשור לטיפול נפשי בעניינים שבין האדם לעצמו ובינו לבין החברה - חרדות, פחד קהל, חרדה חברתית, מופנמות, קבלה עצמית, כעסים, דיכאון ועוד. אנא ראו מידע נוסף תחת טיפול CBT. להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין... טיפול זוגי האפשרויות הטיפוליות בטיפול זוגי אורן מגיע לטיפול כמומחה ומרצה אקדמי לתקשורת בין-אישית וזוגית. הוא מבין את הקשיים התקשורתיים בזוגיות, שהם, לפי סקר משרד הרווחה, הקושי העיקרי של זוגות הפונים לטיפול, ויידע לכוון ולנווט אתכם בסבלנות, עם הכלה, הקשבה, ידע ודוגמא אישית. דף זה מכיל הסבר על האפשרויות הטיפוליות השונות שאורן מציע לזוגות - החל מזוגות צעירים, המשך בזוגות פרק ב' וכלה בעניינים מורכבים כמו בגידה - ואפילו מכוון אתכם להסבר על ייעוץ טלפוני חד פעמי, או על טיפול אונליין. להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין... איך עובד טיפול זוגי? טיפול זוגי: סיבות, תהליכים טיפול זוגי נדרש כאשר זוג מתקשה להגיע בכוחות עצמו לרמת יציבות ביחסים הזוגיים אשר תקנה לו ביטחון, או כאשר הזוג נמצא ברמת שביעות רצון ותקשורת הדדית מספקים למדי, אבל רוצה לשפר אותם עוד. אורן מסביר בדף זה מהו טיפול זוגי, את הסיבות לכך שגם זוגות מוצלחים ומתפקדים עלולים להגיע למצב שבו הם זקוקים לסיוע מקצועי, את השלבים של תהליך הטיפול, ואת מה שנדרש מזוג כדי שהטיפול יצליח. להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין... ייעוץ זוגי עוד על ייעוץ זוגי יעוץ זוגי הוא תהליך שמטרתו לסייע לזוג לשפר את הזוגיות שלו בתהליך קצר וממוקד. יעוץ זוגי שונה מטיפול זוגי, על פי הגדרה, בכך שהוא ממוקד נושא, קצר, ועיקרו סיוע להבנה שונה של המציאות או של הקשר הזוגי, אבל ללא מחוייבות לתהליך של הפנמה וליצירת שינוי רגשי משמעותי. בנוסף לטיפול זוגי ולטיפול פרטני, שגם הם בדרך כלל קצרים יחסית (טיפול קצר מועד מוגדר בד"כ כטיפול הנמשך 3-6 חודשים), אורן מציע בעת הצורך גם אפשרות של יעוץ המיועד לעיבוד נושא באופן ממוקד, כמו ייעוץ בפורום באינטרנט לפניות אנונימיות, יעוץ טלפוני חד פעמי, וכן יעוץ זוגי או פרטני המיועד לפתור בעיה מסויימת במספר פגישות מוגבל. להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין... טיפול אישי (פרטני) התנהלות אישית, עבודה עצמית וקבלת החלטות/ תקשורת בין-אישית ושפת-גוף כל אדם סביר ונורמלי יכול להקלע, בתנאים מיוחדים, אישיים, חברתיים או זוגיים, למצבים שקשה לו להתמודד איתם. אלה יכולים להביא אותו או אותה גם למצבים נפשיים לא פשוטים. לפעמים מדובר בהחלטות קשות בענייני עבודה, לפעמים בענייני זוגיות, או בעניינים משפחתיים לוחצים אחרים, ולפעמים בעניינים אחרים. לפעמים אתם יכולים להרגיש שאתם "תקועים" ולא מצליחים ליצור קשר, או לשמור על קשר, או להפך, תקועים בתוכו ולא מצליחים לצאת ממנו. אלה הם הנושאים שבהם אורן מטפל... ...יש קשר הכרחי בין "שפת הגוף" שלנו לבין מה שאנחנו מרגישים או חושבים. כדי לשנות, יש ליצור שינוי מערכתי, ולא רק שינוי התנהגותי... להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין... טיפול זוגי בתחילת הדרך לזוגות העומדים להינשא או זמן קצר לאחר הנישואים: נישואים ראשונים, או נישואים פרק ב' כשאתם זוג בתחילת הדרך, הגיוני מאד שלפני שתלכו לטיפול, לפחות אחד מכם ישאל את עצמו את השאלה המשמעותית: "אם משהו לא מסתדר כבר עכשיו, אז למה להכניס את הראש למיטה חולה?! במקום ללכת ליעוץ זוגי, לא עדיף להיפרד, ולחפש בן או בת זוג מתאימים יותר?" דילמת "המיטה החולה" היא טבעית ומתבקשת בעיקר כאשר מדובר בשלב שבו, לכאורה, הכי קל להיפרד: כמעט שאין רכוש משותף, אין ילדים משותפים ואין עניינים פורמליים שצריך לסדר. צריך רק להחליט. אלא שדווקא הדילמה הזו היא שמשאירה זוגות רבים למשך זמן רב "בהשהייה" – הם לא מעזים להחליט על חתונה אבל גם לא נפרדים - אולי כי הם חוששים ממה שיקרה אחר-כך, אבל גם כי הם לא בטוחים מה נכון לעשות, ושאלת "המיטה החולה" המרחפת מעל לראשם מרתיעה אותם מלבקש סיוע מקצועי שיעזור להם לבנות משהו טוב יותר, או לפחות להגיע להחלטה ברורה מוקדם יותר. בין אם אתם שוקלים נישואים ראשונים, ובין אם אתם שוקלים נישואים של פרק ב' של צד אחד מכם או של שניכם, במקום להישאר היכן שאתם ולהתלבט, התייעצו עם איש מקצוע, פתחו את הקשיים שלכם, דברו עליהם, ובידקו מה אפשר לעשות טוב יותר. עדיף מאשר להישאר היכן שאתם, ולחכות. להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין... טיפול זוגי אצלכם בבית טיפול אצלנו בבית? - כן, זה אפשרי אורן זיהה צורך וביקוש לטיפול שונה. מכאן, ותוך כדי עשייה, התמחה אורן גם בטיפול מרחוק - כזה שאינו במפגש ישיר בקליניקה. בטיפול זה השיחות מתבצעות באמצע תקשורת וידיאו אינטרנטית כמו סקייפ, או בייעוץ טלפוני. אורן רכש ניסיון רב ב'טיפול מרחוק', בעזרת וידיאו אינטרנטי (סקייפ), סמארטפונים ושיחות טלפון עם זוגות ישראלים הנמצאים בחו"ל ורצו טיפול בעברית. לטיפול שכזה יש יתרונות רבים ומספר קטן של חסרונות. לעיתים, ולזוגות מסויימים, זה הטיפול היחיד שיכול לבוא בחשבון אם הם רוצים טיפול זוגי עקבי ומסודר. להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין... טיפול בזוגיות פרק ב' טיפול זוגי בזוגות פרק ב' זוגיות פרק ב', גם אם רק לצד אחד, היא זוגיות לא פשוטה. היא דורשת הרבה יותר גמישות ולוליינות (ג'וגלינג: הנפה בו זמנית של כדורים באוויר) מעשית, רגשית ונפשית מאשר זוגיות פרק א'. מסיבה זו זוגות נכנסים אליה עם הרבה יותר חששות. אמנם עם פחות תלות בהורים, אבל עם נסיון קודם שמשחק לטוב ולרע, עם רכוש, עם ילדים, ולא פעם עם פער ראשוני גדול יותר בין בני הזוג בכמה תחומים מקצועיים ואישיים. אלה הם חלק מהיתרונות ומהקשיים כאחד שמאפיינים את תחילתה של זוגיות פרק ב'. לכן, חשוב להתכונן היטב לזוגיות פרק ב', וחשוב מכל לבנות אמון. להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין... טיפול פרטני בבית אורן מציע גם את האפשרות של טיפול מהבית אורן זיהה צורך וביקוש לטיפול שונה. מכאן, ותוך כדי עשייה, התמחה אורן גם בטיפול מרחוק - כזה שאינו במפגש ישיר בקליניקה. בטיפול זה השיחות מתבצעות באמצע תקשורת וידיאו אינטרנטית כמו סקייפ, או בייעוץ טלפוני. הנסיון של אורן מראה שהוא מצליח לפתח קשר הדוק, קרוב ומועיל עם המטופלים שלו גם באמצעים הללו, אף אם הם מקובלים פחות, ושהקשר הזה יכול להיות יעיל לא פחות. יתרה מכך, במצבים מסויימים יש אפילו יתרון לטיפול מרחוק על הגעת המטופל או המטופלים לקליניקה. לטיפול פרטני (אישי) יש שני הבטים משמעותיים. ההבט האחד עוסק בעניינים שבין אדם לעצמו, כלומר, ביכולת שלו להתנהל עם החרדות, הפגיעוּת ותחושת אבדן הערך העצמי, עם רגשי האשם, עם הדיכאון ועם הכעסים או עם הקינאה שלו. ההבט האחר קשור ליכולת שלו להתנהל בהצלחה עם סביבתו החברתית או הזוגית. להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין... טיפול בישראלים בחו"ל מנסיונו של אורן בטיפול בישראלים בחו"ל נסיונו של אורן בטיפולים אונליין בישראלים בחו"ל היה עד כדי כך משמעותי ותורם, עד שהחליט לפתוח אותו גם לישראלים שגרים בארץ, ואפילו בסמוך אליו, ואשר מסיבות משלהם מתקשים לעשות את המאמץ הנדרש כדי להגיע לקליניקה שלו. להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין... ייעוץ טלפוני חד פעמי ייעוץ טלפוני חד פעמי ניתן לקבל גם ייעוץ חד פעמי עם אורן בפגישה טלפונית של שעה. אנא התקשרו לתאום מועד (ראו טלפונים למעלה מימין), ואם לא תיענו, השאירו הודעה או מסרון ואורן ישוב אליכם במהירה. שיחה חד פעמית היא הרבה יותר משתוכלו לקבל בהתכתבות במסגרת של פורום אינטרנטי. שיחה חד פעמית תוכל לתת לכם ייעוץ והכוונה ראשוניים, ולספק כיוונים למחשבה ולפתרונות מיידיים שיהיו פתח לבניית תהליכים שכנראה יצטרכו לבוא בהמשך. כדי לאפשר נגישות מהירה לזוגות ולבודדים במצוקה, התשלום לשיחה חד פעמית הוא מוזל ביחס לפגישה רגילה, ויתבצע בחיוב טלפוני של כרטיס האשראי. לפרטים נוספים הקישו על הפרפר מימין... כלים לזוגיות טובה האם יש דבר כזה: ארגז כלים לזוגיות טובה? כן. לא שהוא קל ליישום. ארגז הכלים של ד"ר אורן חסון הוא שלושה דפים שיש לקרוא אותם בשני אופנים. האופן האחד מיועד לאלו שנמצאים בקשר רע ולא מודעים מספיק למה שנכון - או בשל חוסר ביטחון וחרדות מלהישאר לבד, או בשל חוסר מודעות.
החלק האחר, והוא המטרה העיקרית של הדפים הללו - זה שמודע לכך שאין שלימות, ומוכן לקחת אחריות כדי לשפר את עצמו ולהיות בן זוג טוב יותר. לא תמיד זה קל. פעמים רבות אנחנו עושים חשבונות של מה אנחנו נותנים ומה אנחנו מקבלים. הצורך הוא ליצור נכון את האיזונים הללו, ולהבין מה אני אמור להיות בקשר הזוגי, ומה מפריע לי להיות בן זוג או בת זוג טובים יותר.
להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין...
ייעוץ במהלך טיפולי פוריות אסור להזניח את הזוגיות בעת טיפולי פוריות, וקל מדי לתת לזה לקרות זוגות שמתחילים בטיפולי פוריות בדרך כלל לא מכינים את עצמם גם לעומסים הרגשיים המורכבים שיתגלו במהלך התהליך. אלה עלולים להרחיק ביניהם דווקא בתקופה שאמורה להיות הכי מקרבת שאפשר - יצירה משותפת של ילד, למרות הקשיים. זוגות מגיעים לטיפולי פוריות כששניהם רוצים ילד, לפעמים באותה עוצמה של צורך ולפעמים לא, וזקוקים למודעות למה שעלול לקרות ליחסים שביניהם תוך כדי התהליך הזה, שכמעט תמיד הוא מתיש ושוחק - לא רק פיזיולוגית, אלא גם רגשית. בנוסף, תמצאו כאן גם קישורים למקורות סיוע ממשלתי או קהילתי בנושאים כמו עזרה ראשונה נפשית, אלימות במשפחה, טיפול מיני, בריאות הנפש, סמים, וטיפול בילדים ובני-נוער. להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין... סדנת הכנה לזוגיות סדנת זוגית כהכנה לבאות ולשיפור התקשורת וההבנה בין בני הזוג בארצות שונות בעולם, כמו אנגליה, אוסטריה, קנדה וארה"ב, מתקיימות תוכניות לימודים מיוחדות במסגרת אקדמאית או במוסדות ציבוריים לבריאות הנפש, המיועדות להכנת זוגות צעירים לקראת הנישואים. המטרה הרשמית היא להקטין את אחוז הגרושים. מחקרים מצביעים על כך שזוגות שהשתתפו בתוכניות מסוג זה הראו, בממוצע, שביעות רצון רבה יותר מהזוגיות, ותקשורת זוגית טובה יותר בתקופות של 3-5 שנים לאחר השתתפותם בתוכנית, מזוגות שלא השתתפו בתוכניות כאלו. סדנת ההכנה לזוגיות של אורן היא סדנה זוגית ופרטית (לזוג אחד בלבד) המיועדת לזוגות הנמצאים בתחילת דרכם, ולאחר שכבר החליטו על הליכה בדרך משותפת, עם או בלי נישואים - כל זוג על פי דרכו, ורוצים ללמוד עוד על זוגיות, על יחסים ועל תקשורת בין-אישית וזוגית כדי לשפר את סיכוייהם לזוגיות ולחיי משפחה טובים יותר. להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין... סדנת התאמה זוגית סדנה זוגית ‒ האם אנחנו מתאימים? איך אפשר לשפר? כשליש מהזוגות המגיעים אל אורן לייעוץ זוגי הם זוגות לא נשואים. יותר ממחציתם כבר החליט להתחתן ומחפש רק כלים טובים יותר לשיפור הזוגיות. החלק האחר מתמודד עם אי ודאות וחוסר ביטחון בקשר הנובעים מסיבות רבות ושונות, החל מהקושי לוותר על עצמאות ולהתחייב לשותפות ארוכת טווח, וכלה בתחושת חוסר התאמה בנושאים שונים. בכל זאת, אם אתם ביחד למרות כל אלה, זה אומר שאתם ביחד כי משהו מושך אתכם להיות ביחד. אז איך מקבלים החלטה? הסדנה עוסקת הן ברצון ובקשיים האישיים הנוגעים למחויבות, והן בשאלת קבלת בן הזוג כפי שהוא. במקביל, היא תתן לבני הזוג כלים להגיע לרמות גבוהות יותר של סיפוק אישי דרך עבודה עצמית על קבלה והבנה, וכן דרך שיפור התקשורת הזוגית וההבנה ההדדית, במטרה להגיע למצב שבו הפוטנציאל החיובי והיתרונות שבקשר הזוגי הזה יהיו ברורים יותר, בטרם תתקבל ההחלטה על דרך חיים משותפת. להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין... טיפים! טיפים בענייני התחלות קשר, זוגיות, אסרטיביות והתנהלות אישית כאן תמצאו טיפים שונים בענייני התחלות קשר, זוגיות והתנהלות אישית. מה עושים כשהוא לא רציני מספיק? מה עושים עם הגבר הנשוי שהתאהב בך? האם להתעקש ולחפור להם עד שיבינו מה אתם רוצים מהם? איך להתמודד עם הורים ביקורתיים? ובכלל, "האם זה הגיוני?" להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין...

Valid CSS!