ד"ר אורן חסון - מחקר ופרסומים אקדמיים

ייעוץ זוגי פסיכולוגיה אבולוציוניתאורן הוא מומחה לפסיכולוגיה אבולוציונית, ומשלב את הידע של תחום זה עם הפרקטיקה של הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי.
כאן תוכלו ללמוד מהי הפסיכולוגיה האבולוציונית.
טיפול CBTאורן נעזר בשיטות הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי (CBT), שהוא טיפול ממוקד שהוכח כיעיל ביותר לחרדות, כעסים, אכזבות, קינאה, דיכאון ונפילות בתחושת ערך עצמי. טיפול בבית שלכםכן. זה אפשרי בהחלט.
באמצעים האלקטרוניים של היום, טיפול אצלכם בבית הוא לא רק אפשרי - לפעמים הוא אפילו עדיף.

אורן מסביר מתי זה כך ולמה.
טיפול זוגי ואישיטיפול זוגי ואישי בתל-אביב.
אורן נעזר באינטרנט כדי לטפל גם מרחוק - בישראלים בחו"ל או באלה המרוחקים מת"א. אורן מייעץ בהתנדבות בפורום "סטארמד" באינטרנט.
מה באתר?איך למצוא מה?

הסבר כללי על תוכן האתר, תפריט ימני עם קישורים חשובים נוספים, תאור מבנה האתר, והנחיות לחיפוש טיפול או מידע.
בתקשורתלשמוע ולראות את אורן בהופעותיו ברדיו ובטלויזיה.

כמו כן, קישורים או קטעים מתוך מאמרים וראיונות שנערכו עימו בעיתונות הכתובה והאינטרנטית.
מאמרים בעבריתמאמרים של אורן בעברית
בכתבי-עת למדע ועוד, על טיפול זוגי ופרטני, על שפת-גוף, הבנת האדם ופסיכולוגיה אבולוציונית, ועל ספר ילדים שכתב, עם איורים של הילה חבקין.
אקדמיה ומחקרמאמרים מדעיים על התנהגות בעלי-חיים ובני אדם. ביניהם מאמר של אורן על דמעות ובכי כתקשורת, ומאמר ב- Science בו נכתב על תרומתו של אורן להבנת התקשורת בעולם החי. שפת-גוףאורן הוא מומחה מן השורה הראשונה לתקשורת בין אישית ולשפת גוף.
אורן מסביר כאן את שפת הגוף של האמת והשקר, ואת האמת והשקר על שפת הגוף .
מי אני?אורן הוא מומחה וחוקר תקשורת בין-אישית, מומחה לפסיכולוגיה אבולוציונית, ומטפל קוגניטיבי התנהגותי.
אורן עשה דוקטורט על התקשורת והחיזור בעולם החי.
למפת הגעה             טלפון:    050-6000083

כתובת:   ברזיל 14,
               רמת אביב, תל-אביב
הקישו למפת הגעה וחנייה, דואר אלקטרוני ופרטי קשר נוספים...

רשימת פרסומי מחקרים מדעיים

מחקרים ביולוגיים והבנת האדם

אי אפשר להבין את האדם, מבלי להבין את המקור הביולוגי לנטיות השונות שלנו, שאפשר לראות בהן יתרונות ומגבלות כאחת. לא פחות חשובה להבנת האדם היא הכרת היכולות האינטלקטואליות שלנו, והשפעות מבנה החברה והכלכלה והתרבות שלנו, אשר מאפשרות לנו לשלוט בנטיות הביולוגיות ולנווט אותן. וחשוב להכיר גם במגבלות של יכולת השליטה הזו שלנו בהן, כפי שהן מתבטאות במימוש צרכים שונים כמו, למשל, בצורך לאכול.

להלן רשימת המחקרים המדעיים של ד"ר אורן חסון העוסקים בהתנהגות ובתקשורת בעולם החי ובאדם. בהיות רובם מאמרים תאורטיים, הרי שרובם נוגעים הן בעולם החי והן באדם. כך הם, למשל, שניים מהמאמרים האחרונים של אורן, שנכתבו בשיתוף עם פרופסור סטון מאוניברסיטת תל-אביב (2009, 2011), העוסקים בבגידות מיניות במערכות של זוגיות מונוגמית (שבהן הזכר והנקבה קשורים בקשר חברתי בלעדי, ומגדלים ביחד את הצאצאים).

מבלי להכנס לכל היבטיה של התופעה עצמה, חשוב להבין שהמאמרים הללו מצביעים על הסיבה הביולוגית להתפתחות הנטייה להימשך לבני זוג שאינם בני הזוג הקבועים שלנו. הם מסבירים שזו נטייה כללית, ואפילו מצביעים על תנאים ביולוגיים שבהם הנטייה יכולה להיות חזקה יותר (לדוגמא, כאשר יש בעיות פוריות).


אלא שכאשר יוצרים מכך הכללה להתנהגות האדם, חשוב להבין שנטיות אינן כופות התנהגות, כי התנאים המשפיעים על החלטות שלנו מורכבים יותר. המרכיבים החברתיים (ובכלל זה תחושת ה'הצלחה' החברתית), המוסריים, האמוניים (דת) מסובכים ועמוקים יותר מכל מה שנמצא בעולם החי, ולכן גם עושר שיקולי הרווח, ההפסד והתדמית (בעיני אחרים ובעיני עצמנו) גדול יותר. מכאן שגם הבחירה שלנו יותר בידנו ויותר בשליטה, והיא מורכבת יותר, וגם מודעת יותר. כך שכדי לטפל בבני-אדם, חשוב להכיר ולהבין הן את המקור הביולוגי לנטיות שלנו להתנהג באופן כזה או אחר, והן את מורכבות המבנה החברתי והתרבותי שלנו, ואת אופן השפעתם עלינו.

המאמר המדעי של אורן על הדמעות (משנת 2009) הזמין באינטרנט בכתב-העת המדעי Evolutionary Psychology (ראו קישור למטה), מסביר את תפקידן החשוב של הדמעות בתקשורת הלא מילולית של האדם. להבנה זו יש השלכות חשובות גם לטיפול הזוגי. ראו הסברים נוספים, כמו גם כמה מהציטוטים הרבים של מאמר זה בתקשורת ברחבי עולם, בדף הפסיכולוגיה האבולוציונית, באתר זה.

פרטים נוספים על מחקריו הביולוגיים של אורן, רובם עד שנת 2000, תוכלו למצוא באתר שלו שבשפה האנגלית.


List of Publications

Hasson, O. and Stone, L. (2011). Why do females have so few extrapair offspring? Behav. Ecol. Sociobiol. 65:513-523. This contribution is part of the Special Issue on 'Mathematical Models in Ecology and Evolution: Darwin 2000'.

Hasson, O. 2009. Emotional tears as biological signals. Evolutionary Psychology 7:363-370.

Hasson, O. and Stone, L. 2009. Male infertility, female fertility and extrapair copulations. Biological Reviews 84: 225-244.

Taylor, P.W., Hasson, O. and D.L. Clark 2000. Body postures and patterns as amplifiers of physical condition. Proceeding of the Royal Society, London, Series B. 267: 917-922.

Taylor, P.W., Hasson, O. and Clark, D.L. 2001. Initiation and resolution of jumping spider contests: roles for size, proximity and early detection of rivals. Behavioral Ecology and Sociobiology 50: 403-413.

Hasson, O. 2000. Knowledge, information, biases and signal assemblages. n: Espmark, Y., Amundsen, T. and Rosenqvist, G. (Eds.), Animal Signals. Signalling and Signal Design in Animal Communication, pp 445-463. The Royal Norwegian Society of Sciences and Letters. The Foundation of Tapir Publishers, Trondheim, Norway.

Hasson, O. 1997. Towards a general model of biological signaling. Journal of Theoretical Biology, 185:139-156.

Hasson, O. 1994. Cheating signals. Journal of Theoretical Biology, 167:223‑238.

Vega‑Redondo F. and O. Hasson, 1993. A game‑theoretic model of predator‑prey signaling. Journal of Theoretical Biology, 162:309‑319.

Hasson O., D. Cohen and A. Shmida, 1992. Providing or hiding information: on the evolution of amplifiers and attenuators of perceived quality differences. Acta Biotheoretica, 40:269-283.

Hasson O., 1991. Pursuit-Deterrent Signals: the communication between two unlikely partners, prey and their predators. Trends in Ecology and Evolution, 6:325-329.

Hasson O., 1991. Sexual displays as amplifiers: practical examples with an emphasis on feather decorations. Behavioral Ecology, 2:189-197.

Hasson O. 1990. The role of amplifiers in sexual selection: an integration of the amplifying and the Fisherian mechanisms. Evolutionary Ecology, 4:277-289.

Michod R.E. and Hasson O. 1990. On the evolution of reliable indicators of fitness. The American Naturalist, 135:788-808.

Hasson O. 1989. The effect of uncertainty on the relationship between the frequency of warning signals and prey density. Theoretical Population Biology, 36:241-250.

Hasson O., R. Hibbard and G. Ceballos, 1989. The pursuit deterrent function of tail‑wagging of the zebra‑tailed lizard Callisaurus draconoides. Canadian Journal of Zoology, 67:1203-1209.

Hasson O. 1989. Amplifiers and the handicap principle in sexual selection: a different emphasis. Proceedings of the Royal Society, London, Series B., 235:383-406.

Nur N. and Hasson O. 1984. Phenotypic plasticity and the handicap principle. Journal of Theoretical Biology, 110:275‑297.

To Dr. Hasson's English Site

אקדמיה ומחקר

מתוך כתב-העת Science מאמר ב- Science המצביע על תרומתו של אורן להבנת התקשורת בעולם החי במאמר ביקורת על ספר חדש ובר השפעה על תקשורת בעולם החי, משנת 2003, קובלים שני החוקרים הנורווגים, כותבי המאמר, על כך שהחידושים של אורן לא מצאו מספיק מקום בספר. Science הקישו על הפרפר מימין לקריאת המאמר השלם... הרצאות הרצאות של ד"ר אורן חסון כמרצה מנוסה באקדמיה ומחוצה לה, בארץ ובחו"ל, ומנקודת המבט של התמחותו המיוחדת, אורן מרצה על יחסים שבין גברים ונשים, על תקשורת בין-אישית, על תהליכי קבלת החלטות, על אמת ושקר בשפת הגוף, ועל האבולוציה של האמנות. כמו כן, אורן נכון לתאם הרצאות נוספות בתחום התמחותו, הקשורות לאדם ולעולם החי בנושאים של תקשורת, התנהגות ואבולוציה, על-פי הזמנה ותחומי עניין של הפונים, ועל פי כישוריו והידע שלו. הקישו על הפרפר מימין לעיון בפרוט ההרצאות...

Valid CSS!