טיפול מרחוק

טיפול אונליין - אצלכם בבית

התחלה

טיפול פרטני

הטיפול מרחוק נכנס למודעות הקולקטיבית בתקופת הקורונה, אבל הטיפול מרחוק המפורסם ביותר ארע לפני כמעט מאה שנים, עוד בשנות השלושים של המאה העשרים, בהתכתבות שבין זיגמונד פרויד למשוררת הילדה דוליטל. מאז, טיפול מרחוק קיים במדיומים השונים כמו בהתכתבות, בשיחות טלפון וכטיפול וידיאו אונליין – במקביל לקיום המוכר שלו כטיפול פנים אל פנים, אבל גם כאח החריג שלו.

הצלחה: האם זה עובד?

כן. לחלוטין. מחקר מקיף שפורסם ב- 2012 על טיפול טלפוני, מסכם אוסף של מחקרים קודמים ומראה תוצאות חיוביות שאינן שונות מטיפול פנים אל פנים, ואפילו קצב שחיקה (נשירה) נמוך יותר במהלך הטיפולים. חלק מהמחקרים עסק ספציפית בטיפולים בדיכאון, בחרדות וב- OCD, רובם בעזרת טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT). לאחר פרוץ הקורונה, באפריל 2020, פורסם מאמר בכתב העת הרשמי של החברה הפסיכולוגית האמריקאית, שגם הוא מצטט מחקרים שמצביעים על הצלחת הטיפול הטלפוני, ומעודד טיפול שכזה בעת מצוקה בעת תקופת ההסגרים של הקורונה, כתחליף לטיפולים הרגילים.

המחקרים: הללו מזכירים גם את העובדה שהטיפול הטלפוני אינו "במרחב המוגן" של הקליניקה, ולכן הם מפנים את תשומת הלב לכך שבטיפול טלפוני חשוב להקפיד על ההגנה על מטופלים מפני האזנה לא רצויה לשיחות שלהם, על סביבה שתאפשר קשב ללא הסחות דעת, ועל הצורך ביצירת קשר טיפולי דו-צדדי ואמפתי למרות העדרם של קירבה פיזית ושל סימנים של שפת גוף. יחד עם זאת, מחקרים שבדקו זאת מצביעים על כך שגם בטיפולים הטלפוניים נוצר קשר טיפולי טוב. קיימת האפשרות שבשיחת טלפון, כאשר אין שפת גוף להתמקד בה, המיקוד הופך להיות רב יותר לא רק בתוכן המילולי אלא גם בגוון הקול, בטון וברצף הדיבור, והם יכולים לפצות במידת מה על העדר שפת הגוף.

למרות המחקרים המעודדים הללו, חשוב להבין שאנשים שונים זה מזה ביכולת הקשב וההקשבה המילוליים כאשר חסרה להם התוספת של אמצעי תקשורת חזותיים. לכן סביר שטיפול טלפוני לא מתאים לכולם.

אותה מסקנה נכונה גם לטיפולי וידיאו אונליין.

במהלך הזמן גיליתי גיליתי שיש זוגות ובודדים שמעדיפים את המפגש בזום, או אפילו שיחות טלפוניות או בהתכתבות על פני המפגש פנים אל פנים, ולעומתם אחרים שמעדיפים באופן בולט מפגשים של פנים אל פנים. מעשית, הרי מבחינתי זה גם זה אפשרי, כאשר לא פעם אני מאפשר או מערב את שתי האפשרויות זו בזו לפי הצרכים, לפי האילוצים ולפי נוחותם של המטופלים.

מתי נכון מהבית?

טיפול מרחוק הוא נכון קודם כל כאשר אתם מרגישים בנוח עם שיחות וידיאו אונליין או עם שיחות טלפון. ללא שתרגישו מספיק בנוח עם המדיומים האלה, אז טיפול מרחוק יהיה פחות מועיל, לפחות כמפגשים עקביים ומתמשכים. מבחינתי – אני עצמי מרגיש מאד בנוח עם כל אחת מדרכי השיחה הללו.

קחו בחשבון שגם אם אתם לא מרגישים בנוח מאד עם בוידיאו או בטלפון, אם בגלל אילוצים שונים זה הדבר היחיד שיש, אז ככלל עדיף עם ופחות מאשר ללא כלום.

אילוצים אפשריים קבועים – כאשר אתם מתגוררים דרך קבע רחוק מהקליניקה, ובודאי כאשר אתם מרוחקים מישראל.

אילוצים אפשריים זמניים – כאשר אתם מגיעים לפגישות פנים אל פנים באופן קבוע, אבל מדי פעם נוצרת בעיה של בייביסיטר, או אילוצים זמניים, או חד פעמיים של עבודה או עניינים אחרים שמגבילים הגעה לפגישה, או בשל נסיעות לחו"ל הקשורות לעבודה ואשר לא מאפשרות מהלך פגישות קבוע. במקרים שכאלה, ובמידת האפשר – פעמים רבות עדיף לקיים פגישות מרחוק, בוידיאו או בטלפון, מאשר לבטל אותן.

כך או כך, – אם השאלה היא האם לוותר על טיפול חיוני בגלל קשיים במפגשים פנים אל פנים, או לקיים את המפגשים מרחוק – אז חד משמעית, נסו את הטיפול מרחוק.

כלים אונליין

ייעוץ טלפוני חד-פעמי

ייעוץ של שעה בטלפון. בפורום באינטרנט, כמו זה שאני מנהל באתר סטארמד, גולשים פונים אלי, בדרך כלל בעניינים שקשורים לזוגיות, כותבים ומקבלים תשובה. יש מי שגם מגיב, ונוצר שרשור של שאלה-תשובה, אבל הוא מוגבל בהקיפו. הוא גם בהכרח אנונימי, כדי לשמור על פרטיותם של הגולשים. כדי לאפשר. תמיכה של עזרה ראשונה מקיפה יותר, וגם מעמיקה יותר, יצרתי את האפשרות של שיחת ייעוץ טלפוני של שעה, ובמחיר מוזל ביחס למחיר של פגישה טיפולית רגילה. למרות היותה חד פעמית ומוגבלת בזמן, היא הרבה יותר משתוכלו לקבל בהתכתבות במסגרת של פורום אינטרנטי. שיחה שכזו תספק לכם ייעוץ והכוונה ראשוניים, כיוונים למחשבה ולפתרונות מיידיים, ובסיס לבנייתם של תהליכים שיתכן שתצטרכו ללכת בהם בהמשך.

פרטים נוספים על אפשרות הייעוץ הטלפוני החד פעמי תוכלו לראות כאן.