מאמרים על חשיבה יצירתית המצאתית-שיטתית ביחסים הזוגיים

ייעוץ זוגי פסיכולוגיה אבולוציוניתאורן הוא מומחה לפסיכולוגיה אבולוציונית, ומשלב את הידע של תחום זה עם הפרקטיקה של הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי.
כאן תוכלו ללמוד מהי הפסיכולוגיה האבולוציונית.
טיפול CBTאורן נעזר בשיטות הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי (CBT), שהוא טיפול ממוקד שהוכח כיעיל ביותר לחרדות, כעסים, אכזבות, קינאה, דיכאון ונפילות בתחושת ערך עצמי. טיפול בבית שלכםכן. זה אפשרי בהחלט.
באמצעים האלקטרוניים של היום, טיפול אצלכם בבית הוא לא רק אפשרי - לפעמים הוא אפילו עדיף.

אורן מסביר מתי זה כך ולמה.
טיפול זוגי ואישיטיפול זוגי ואישי בתל-אביב.
אורן נעזר באינטרנט כדי לטפל גם מרחוק - בישראלים בחו"ל או באלה המרוחקים מת"א. אורן מייעץ בהתנדבות בפורום "סטארמד" באינטרנט.
מה באתר?איך למצוא מה?

הסבר כללי על תוכן האתר, תפריט ימני עם קישורים חשובים נוספים, תאור מבנה האתר, והנחיות לחיפוש טיפול או מידע.
בתקשורתלשמוע ולראות את אורן בהופעותיו ברדיו ובטלויזיה.

כמו כן, קישורים או קטעים מתוך מאמרים וראיונות שנערכו עימו בעיתונות הכתובה והאינטרנטית.
מאמרים בעבריתמאמרים של אורן בעברית
בכתבי-עת למדע ועוד, על טיפול זוגי ופרטני, על שפת-גוף, הבנת האדם ופסיכולוגיה אבולוציונית, ועל ספר ילדים שכתב, עם איורים של הילה חבקין.
אקדמיה ומחקרמאמרים מדעיים על התנהגות בעלי-חיים ובני אדם. ביניהם מאמר של אורן על דמעות ובכי כתקשורת, ומאמר ב- Science בו נכתב על תרומתו של אורן להבנת התקשורת בעולם החי. שפת-גוףאורן הוא מומחה מן השורה הראשונה לתקשורת בין אישית ולשפת גוף.
אורן מסביר כאן את שפת הגוף של האמת והשקר, ואת האמת והשקר על שפת הגוף .
מי אני?אורן הוא מומחה וחוקר תקשורת בין-אישית, מומחה לפסיכולוגיה אבולוציונית, ומטפל קוגניטיבי התנהגותי.
אורן עשה דוקטורט על התקשורת והחיזור בעולם החי.
למפת הגעה             טלפון:    050-6000083

כתובת:   ברזיל 14,
               רמת אביב, תל-אביב
הקישו למפת הגעה וחנייה, דואר אלקטרוני ופרטי קשר נוספים...

מאמרים של אורן על חשיבה יצירתית וחשיבה המצאתית, ועל יישומם בקשרים זוגיים

אורן כתב במהלך השנים בבלוג שלו מאמרים על השימוש בחשיבה יצירתית המצאתית לפתרון בעיות וקשיים בחיי הזוגיות. אורן השתמש במאמרים שלו ברעיונות ידועים מתחום החשיבה האמצאתית השיטתית של גנריך אלטשולר, כי ניתן להפריד אותם למספר אלמנטים פשוטים. מסיבות שאינן קשורות בו הבלוג הזה הוסר מדפי האינטרנט, ואורן הביא כמה מאמרים לכאן, כדי שימשיכו להיות נגישים לקהל הנזקק להם.

בסידרת המאמרים הזו מדגים אורן שימוש בדרכים שונות שבעזרתן אפשר להיות יצירתיים לפתרון בעיות בזוגיות, אבל גם מסביר את המכשולים הנפשיים והרגשיים שאולי מקשים עלינו להיות יצירתיים בזוגיות יותר מאשר בכל תחום אחר.

לבחירת המאמר שתרצו לקרוא, העבירו את הסמן מעל אייקון היד שמימין למאמר, והקישו עליו.

על חשיבה יצירתית בזוגיות

מהי חשיבה יצירתית המצאתית-שיטתית? על פתרון בעיות זוגיות באופן יצירתי. חשיבה יצירתית המצאתית-שיטתית פותחה בעקבות ניתוח של מאות אלפי פטנטים על ידי אלטשולר הרוסי, ועברה פיתוחים תאורטיים נוספים בהמשך, כדי להבין איך ליצור, וגם כדי להבין אותנו טוב יותר. זוגיות היא מערכת מאד מורכבת, ולכן חשיבה שבלונית עלולה לתקוע אותנו כשנוצרות בעיות. חשיבה יצירתית היא כמעט מחוייבת המציאות לקריאת המאמר הקישו על אייקון כף היד שמימין.

חשיבה יצירתית המצאתית-שיטתית: מהי, ואיך היא תורמת לזוגיות?
המאמר פורסם באתר אחר והועתק לכאן לאחר עריכה.

במערכת יחסים מורכבת כמו זוגיות ומשפחה, עם אין ספור פתרונות שנדרשים בכל שעה, יצירתיות היא הכרח. כל אדם כשלעצמו הוא ייחודי, ומכאן שכל זוג הוא מפגש ייחודי שיש לו דינמיקה, צרכים ותקשורת שאופייניים לו בלבד. מתבקש מכך שמטפל זוגי נדרש לא רק ליידע ולאמפתיה, אלא גם ליכולת יצירתית יוצאת דופן. אלא שלא בכך עוסק המאמר הנוכחי ואלה שיבואו בעקבותיו, כי אם ביצירתיות של בני הזוג עצמם, שחיים את הייחוד הזוגי שלהם עצמם, ובו הם מנסים להשיג את מטרות החיים שלהם. לקריאת המאמר הקישו על אייקון כף היד שמימין.

זוגיות: הצורך להיות יצירתי (מבוא)
המאמר פורסם באתר אחר והועתק לכאן לאחר עריכה.

חשיבה יצירתית בזוגיות: למה חשוב להגדיר נכון את המטרה? כמעט שאי אפשר להיות יצירתי ללא הגדרת מטרה. המטרה יכולה להיות גדולה ורחבה מאד ואוטופית מאד, כמו למשל שבזוגיות שלנו יתקיימו כל התכונות הבאות: אושר ללא גבולות, הכנסה גבוהה, חיים חברתיים עשירים, בילוי במקומות מרתקים, עשייה, יצירה, ילדים מוצלחים ושמחים והרבה אהבה. המטרה יכולה גם להיות צנועה, כמו היכולת לסיים את היום בבילוי שקט של שעה מחובקת עם בן הזוג, או טיול משפחתי בטבע כל סוף שבוע שני. כמעט שאין חשוב יותר מאשר להגדיר נכון את המטרות בזוגיות. לקריאת המאמר הקישו על אייקון כף היד שמימין.

חשיבות היצירתיות בזוגיות: הגדרת המטרה
המאמר פורסם באתר אחר והועתק לכאן לאחר עריכה.

זוגיות: כשהשלם יכול לעלות על סכום חלקיו. כמה פעמים שמעתם את המשפט "השלם עולה על סכום חלקיו"? אין כמעט דבר שלם שעבורו משפט זה נכון יותר עבורו מאשר זוגיות, אפילו אם נתעלם מכך שכמעט תמיד זוג אינו רק זוג, אלא הוא הבסיס ליצירת משפחה. באותה מידה, אין גם דבר שעבורו נכונותו של המשפט הזה תלויה באופן מוחלט כל כך ברצון הטוב של מרכיביו. רק לאחר שנפנים את המשפט הזה וניישם אותו בזוגיות, נוכל להבין את המשמעות העמוקה שלו. לקריאת המאמר הקישו על אייקון כף היד שמימין.

זוגיות: השלם עולה על סכום חלקיו
המאמר פורסם באתר אחר והועתק לכאן לאחר עריכה.

לעשות פחות ולהרוויח יותר: עיקרון מס. 16 בחשיבה יצירתית-המצאתית איך אפשר להשתמש בעקרון מספר 16 של TRIZ - המדריך לחשיבה המצאתית-שיטתית של אלטשולר, החוקר הגדול של המצאת פטנטים - כדי לשפר משמעותית את הקשר הזוגי? עקרון מספר 16 של אלטשולר נקרא "פעולות חלקיות או עודפות", והוא אומר כך: אם קשה להשיג 100 אחוזים מהמטרה בעזרת שיטה מסויימת, אזי המטרה תוכל להיות מושגת הרבה יותר בקלות בעזרת קצת יותר או קצת פחות מאותה שיטה. המאמר מראה איך בזוגיות, לפעמים פחות מאותה שיטה, לעיתים הרבה פחות, שווה הרבה יותר. לקריאת המאמר הקישו על אייקון כף היד שמימין.

זוגיות: לעשות פחות ולהרוויח יותר
המאמר פורסם באתר אחר והועתק לכאן לאחר עריכה.

איך ליישם 'חשיבה מקבילה' (יש המגדירים: תחת כובע אחר), בעת מריבות? אחת הדרכים לחשוב באופן יצירתי היא "חשיבה מקבילה", שזהו מושג שטבע אדוארד דה בונו. אנסה לתאר את עקרון החשיבה המקבילה כך: במקום להתמיד בחשיבה ליניארית, זו הממשיכה את קו המחשבה הקודם ואת אלה המתפצלים ממנו כמו ענפי עץ, חשיבה מקבילה תהיה המעבר לעץ אחר. כלומר, חשיבה שהיא בכיוון אחר לגמרי. דה בונו משתמש בדימוי משלו, על חשיבה תחת כובע בצבע אחר, כאשר כל צבע מייצג סוג אחר של חשיבה. איך ליישם זאת כאשר מדובר במריבות בין בני זוג? לקריאת המאמר הקישו על אייקון כף היד שמימין.

זוגיות: על מריבות, יצירתיות וחשיבה מקבילה
המאמר פורסם באתר אחר והועתק לכאן לאחר עריכה.

יצירתיות בזוגיות: גברים, נשים והכובעים של דה בונו בהכללות יש להשתמש בזהירות. ובכל זאת, הכללה שאין עוררין עליה היא שגברים גבוהים מנשים, כי היא נכונה בממוצע, אבל אסור לשכוח שנשים רבות גבוהות ממספר לא קטן של גברים. הפעם נעסוק בהכללה הקשורה לרגשות ולאינטואיציה לעומת הלוגיקה. בניתוח החשיבה המקבילה של אדוארד דה בונו, שני אלה מיוצגים על-ידי הכובע האדום והכובע השחור, בהתאמה. לקריאת המאמר הקישו על אייקון כף היד שמימין.

זוגיות: כובע גברי וכובע נשי
המאמר פורסם באתר אחר והועתק לכאן לאחר עריכה.

חד משמעית: בני זוג נאמנים אינם יצירתיים פחות, ופעמים רבות אולי אפילו להפך. נוהגים להגדיר יצירתיות על פי היכולת "לצאת מהקופסה", לחרוג מהמסלול, להיות פחות "מקובע" או "מרובע" ולדעת לשמור על כל האופציות פתוחות. אם כך, האם בני זוג שפוזלים החוצה הם בהכרח יצירתיים יותר? - אם נשווה אותם לנהגים הנוהגים בין שני מסלולים, ונעים ימינה או שמאלה כרצונם ומבלי לאותת, נוכל להבין את השאלה הזו טוב יותר. איך המסקנות מכך משתלבות עם הגדרת היצירתיות? לקריאת המאמר הקישו על אייקון כף היד שמימין.

זוגיות: האם בני זוג נאמנים הם יצירתיים פחות?
המאמר פורסם באתר אחר והועתק לכאן לאחר עריכה.

בגידה? - להשתמש בבעיה כאמצעי לפתרון. מעצם הגדרתה, חשיבה יצירתית היא חשיבה השונה מהחשיבה המקובלת, וכזו שמוליכה לפתרונות שאינם שגרתיים. כדי להיות יצירתיים, אנחנו צריכים לפעמים גם לשאול את השאלה: מדוע מחשבה שאינה מקובלת אינה מקובלת? עיקרון מספר 4 בחשיבה יצירתית אומר: כאשר נוצרת בעיה חדשה, כדאי לשקול איך אפשר לנצל את הבעיה כדי לפתור בעיות אחרות. האם זה ישים במקרה של בגידה? לקריאת המאמר הקישו על אייקון כף היד שמימין.

זוגיות ובגידות: הגיע הזמן להפעיל חשיבה יצירתית
המאמר פורסם באתר אחר והועתק לכאן לאחר עריכה.

ד"ר אורן חסון

האתר בתהליך שידרוג, והדף הנוכחי מתאים למסך המחשב ולא לסלולרי. לאתר המשודרג הקישו על "מה באתר?"

לתשומת לבכם : בהתחשב במצב, עלות הפגישות תהיה בהתאם למציאות ממנה אתם באים.
- דברו איתי

טל. 050-6000083

קשר : טלפון, ווטסאפ או מייל oh.tipul@gmail.com

פרסומים בעברית

טיפול זוגי: מאמרים מאמרים של ד"ר אורן חסון על זוגיות ויחסים אורן כתב מאמרים שעוסקים בנושאים שונים הקשורים לזוגיות - שיפור הזוגיות, טיפול זוגי וייעוץ זוגי. דף זה מציג רבים מהם, ועושה בהם סדר ענייני. מספר מאמרים עוסקים ומגדירים את ההבדלים שבין טיפול זוגי לייעוץ זוגי. שווה לדעת. תמצאו כאן גם סידרה של מאמרים שבה מסביר אורן איך ליישם עקרונות של חשיבה יצירתית-אמצאתית למען חיזוק הקשר הזוגי. עוד תמצאו בדף זה מאמרים שעוסקים בטיפוח הזוגיות בדרכים אחרות, וכאלה שדנים ומסבירים את המניעה והשיקום של קשיים, לעיתים בלתי צפויים, המגיעים מצד רגש הקינאה מחד, ומצד הבגידות שאינן מתגלות, מאידך. הקישו על הפרפר מימין לעיון במאמרים... מאמרים של אורן ב Ynet אוסף של מאמרים שכתב אורן בעיתון Ynet, רובם במדור 'יחסים'. המאמרים עוסקים בהתחלות קשר, במערכות יחסים, בשיקולים של צורך בהתחשב במציאות מורכבת ובעימות המתבקשר לעיתים עם המוסכמות החברתיות, בשיקום שלאחר פרידה ואובדן, והרבה בעניינים של התקשורת הזוגית. להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין... מאמרים טיפוליים אחרים מאמרים של אורן על בחירות זוגיות, שפת גוף ואמנות הנאום אורן כתב מספר מאמרים באינטרנט הנוגעים להתנהלות ולתהלים האישיים, לבחירות הזוגיות שעושה האדם, להתמודדות, לשפת גוף ולפסיכולוגיה האבולוציונית. בין היתר, תמצאו כאן מאמר העוסק ביחסו של הגבר הנשוי לאשה האחרת, מאמר העוסק בהתנהלות מול גבר שהוא 'מאסטר במניפולציות' ובמסרים כפולים, , ומאמרים המסבירים בדמעות כתקשורת ואת שפת הגוף בדייטים או זו של פוליטיקאים. הקישו על הפרפר מימין לעיון במאמרים... חשיבה יצירתית בזוגיות מאמרים של אורן על שימושים של חשיבה יצירתית המצאתית-שיטתית לפתרון בעיות זוגיות אורן כתב במהלך השנים מאמרים על השימוש בחשיבה יצירתית המצאתית לפתרון בעיות וקשיים בחיי הזוגיות. אורן השתמש במאמרים שלו ברעיונות ידועים מתחום החשיבה האמצאתית השיטתית של גנריך אלטשולר, כי ניתן להפריד אותם למספר אלמנטים פשוטים. בסידרת המאמרים הזו מדגים אורן שימוש בדרכים שונות שבעזרתן אפשר להיות יצירתיים לפתרון בעיות בזוגיות, אבל גם מסביר את המכשולים הנפשיים והרגשיים שאולי מקשים עלינו להיות יצירתיים בזוגיות יותר מאשר בכל תחום אחר. הקישו על הפרפר מימין לעיון במאמרים... הפרעת קשב וריכוז מאמרים מקוריים ועידכוני מחקרים בנושאי הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיבות (ADHD) מחקרים מדעיים אינם נגישים לציבור, הן כי קשה להגיע אליהם, והן כי הידע הטכני הנדרש, שלא לדבר על האנגלית, מקשים על הבנתם. המאמרים שלהלן נכתבו לפירסום באתר זה כשרות למי שזקוק למידע בנושא הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות. הוא כולל סקירה של הספרות המחקרית בנושא בשנות האלפיים, עד להשלמת כתיבת המאמרים. מתברר גם שבשנים האחרונות קרה דבר מעניין בשדה המחקר של הגנטיקה וההתנהגות. מחקרים בגנטיקה של הפרעת הקשב והריכוז הפכו להיות אחד התחומים שתורמים תרומה משמעותית ביותר להבנת ההשפעה הגנטית על עיצוב האישיות בבני אדם. איך זה קרה? מה המסקנות? - על כך, במאמרים. הקישו על הפרפר מימין לעיון במאמרים... מדע פופולרי מאמרי מדע פופולרי: האדם, הטבע, האקולוגיה, האבולוציה והאמונה. המאמרים השונים עוסקים במרחב שבין האדם לעצמו ובין האדם ולטבע. תמצאו כאן מאמרים שעסקו בנושאים שהם מתחומי המחקר של אורן, בין אם הסבר על מחקריו הוא ('האמת והשקר ביד הלשון') או ניתוח חדש של נתונים שלא פורסם במקום אחר ('הקשב שבעין'). בנוסף, יש שם מאמרים שנכתבו בהזמנה, כמו המאמר על הסרט 'כוכב הקופים' (המאמר: 'כוכב האדם'), או על הערכת הפסיכולוגיה כמדע ('האדם אינו אי'). ברובם יש התבוננות על האדם, התקשורת שלו, חשיבתו ואמונותיו (ובפרט ב-'האקולוגיה של אחרית הימים', ו-'האבולוציה של אלוהים' ואחרים). הקישו על הפרפר מימין לעיון במאמרים... על שפת הגוף האם אפשר לדעת מי דובר אמת ומי דובר שקר? האם ניתן לראות רגשות בעיניים?. ד"ר אורן חסון הוא מומחה מן השורה הראשונה לתקשורת בין-אישית ולשפת גוף. הוא כתב בנושא מספר מאמרים בספרות המדעית ובספרות הפופולרית, כמו על המרכיבים התקשורתיים של העין, על תקשורת של דמעות ובכי, ועל אמת ושקר. חלקם מובא כאן. הקישו על הפרפר מימין לעיון במאמרים... מאמרים מצולמים מאמרים שאורן צילם וכתב ל'מסע אחר' מזקני השבט אורן עסק בצילום, כאוטודידקט, שנים רבות. בעת לימודי הדוקטורט שלו באריזונה עבד גם כצלם עבור האוניברסיטה ועבור עיתון מקומי. כאיש טבע הוא יודע בדיוק למה לגשת ואיך, ומה הוא מצלם, וכמי שמתעניין באנשים, צילומי המסע שלו הם גם צילומים אנתרופולוגיים, אסתטיים וחקרניים כאחד. המאמרים שפורסמו ב'מסע אחר', בסוף שנות התשעים, עוסקים בנוף הפראי של הוואי - הרי הגעש והטבע שבהם, בכנסים טקסיים אינדיאניים - עולם שהולך ונטמע בתרבות המערבית, ברודיאו של המערב, של הלבנים, וגם בזה של האינדיאניים, ובאוזניים של ארנבות - האנטנות המשוכללות שנותנות מידע על קשב - הקשב של הארנבת. הקישו על הפרפר מימין לעיון במאמרים... ספר ילדים: מה זה חרוז? מה זה חרוז? ספר ילדים חדש של אורן, לגילאי 4 עד 104, מלווה באיוריה המופלאים של הילה חבקין. הספר, בהוצאת אבן חושן, זכה למילגה לעידוד פירסומו מאת קרן יהושע רבינוביץ לאמנויות, תל-אביב, בתחום הספרות. הקישו על הפרפר מימין לפרטים נוספים... חריזה לילדים בגיל הרך חריזה נכונה לילדים בגיל הרך: חשיבות הצלילים ואוצר המילים חריזה לילדים בגיל הרך אינה דבר פשוט. אורן מנתח מחקרים המצביעים על כך שחריזה לגילאים אלה צריכה לקחת בחשבון את היכולת של ילדים בגילאים האלה לקלוט צלילים. מתברר שילדים עד גיל 6, ולפעמים יותר, מתקשים להבחין בין צלילים לשוניים מסויימים, למשל מ' ו-נ', וקל להם יותר בהפרדה בין צלילים של אותיות שיניות (ש, ס, ז, צ). אוצר המילים שלהם מצומצם, ולכן היכולת לחרוז עבורם מוגבלת. על כל אלה, על היכולות הצליליות ועל חשיבות החריזה לילדים בגיל הרך להתפתחות הלשונית והתפתחות הקריאה שלהם, ועל המלצות של בלשנים ושל חוקרי התפתחות הילד לחריזה לילדים, תוכלו לקרוא במאמר הזה של אורן.
הרצאות הרצאות של ד"ר אורן חסון כמרצה מנוסה באקדמיה ומחוצה לה, בארץ ובחו"ל, ומנקודת המבט של התמחותו המיוחדת, אורן מרצה על יחסים שבין גברים ונשים, על תקשורת בין-אישית, על תהליכי קבלת החלטות, על אמת ושקר בשפת הגוף, על מסע צילום מיוחד אל האירוסים, ועל האבולוציה של האמנות. כמו כן, אורן נכון לתאם הרצאות נוספות בתחום התמחותו, הקשורות לאדם ולעולם החי בנושאים של תקשורת, התנהגות ואבולוציה, על-פי הזמנה ותחומי עניין של הפונים, ועל פי כישוריו והידע שלו. הקישו על הפרפר מימין לעיון בפרוט ההרצאות...

Valid CSS!