טיפול בחרדות ממשפחת החרדה החברתית:
פחד קהל, חרדת בחינות ועוד

ייעוץ זוגי פסיכולוגיה אבולוציוניתאורן הוא מומחה לפסיכולוגיה אבולוציונית, ומשלב את הידע של תחום זה עם הפרקטיקה של הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי.
כאן תוכלו ללמוד מהי הפסיכולוגיה האבולוציונית.
טיפול CBTאורן נעזר בשיטות הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי (CBT), שהוא טיפול ממוקד שהוכח כיעיל ביותר לחרדות, כעסים, אכזבות, קינאה, דיכאון ונפילות בתחושת ערך עצמי. טיפול בבית שלכםכן. זה אפשרי בהחלט.
באמצעים האלקטרוניים של היום, טיפול אצלכם בבית הוא לא רק אפשרי - לפעמים הוא אפילו עדיף.

אורן מסביר מתי זה כך ולמה.
טיפול זוגי ואישיטיפול זוגי ואישי בתל-אביב.
אורן נעזר באינטרנט כדי לטפל גם מרחוק - בישראלים בחו"ל או באלה המרוחקים מת"א. אורן מייעץ בהתנדבות בפורום "סטארמד" באינטרנט.
מה באתר?איך למצוא מה?

הסבר כללי על תוכן האתר, תפריט ימני עם קישורים חשובים נוספים, תאור מבנה האתר, והנחיות לחיפוש טיפול או מידע.
בתקשורתלשמוע ולראות את אורן בהופעותיו ברדיו ובטלויזיה.

כמו כן, קישורים או קטעים מתוך מאמרים וראיונות שנערכו עימו בעיתונות הכתובה והאינטרנטית.
מאמרים בעבריתמאמרים של אורן בעברית
בכתבי-עת למדע ועוד, על טיפול זוגי ופרטני, על שפת-גוף, הבנת האדם ופסיכולוגיה אבולוציונית, ועל ספר ילדים שכתב, עם איורים של הילה חבקין.
אקדמיה ומחקרמאמרים מדעיים על התנהגות בעלי-חיים ובני אדם. ביניהם מאמר של אורן על דמעות ובכי כתקשורת, ומאמר ב- Science בו נכתב על תרומתו של אורן להבנת התקשורת בעולם החי. שפת-גוףאורן הוא מומחה מן השורה הראשונה לתקשורת בין אישית ולשפת גוף.
אורן מסביר כאן את שפת הגוף של האמת והשקר, ואת האמת והשקר על שפת הגוף .
מי אני?אורן הוא מומחה וחוקר תקשורת בין-אישית, מומחה לפסיכולוגיה אבולוציונית, ומטפל קוגניטיבי התנהגותי.
אורן עשה דוקטורט על התקשורת והחיזור בעולם החי.
למפת הגעה             טלפון:    050-6000083

כתובת:   ברזיל 14,
               רמת אביב, תל-אביב
הקישו למפת הגעה וחנייה, דואר אלקטרוני ופרטי קשר נוספים...

חרדות ממשפחת החרדה החברתית: פחד קהל - חרדת בחינות. איך לחזור לתפקוד?

אם קשה לכם לתפקד מול קהל, בעת בחינות או בלחץ זמן, או להיות אסרטיביים ולהציב גבולות בעת שאתם כועסים; אם הגוף שלכם מגיב בהזעה, בעלייה משמעותית בקצב פעימות הלב או ברעד, ולעיתים קרובות אתם עושים הכל על מנת שלא לעשות דבר - קרוב לודאי שיש לכם את אחת מחרדות הביצוע, חרדות ממשפחת החרדה החברתית.

פחד קהל על פי ההקשר, חרדה חברתית כמו חרדת ביצוע יכולה לבוא לידי ביטוי כפחד קהל, חרדת במה, חרדת בחינות, הקושי להיות אסרטיבי, הקושי לדבר אל קהל, הקושי לבצע פעולות אחרות בפני קהל כמו משחק (תאטרון), ספורט תחרותי, ריקוד, נגינה או שירה, או אפילו רק ללכת אל הבמה על מנת לקבל פרס, שלא לדבר על חרדת ביצוע בחדר המיטות - חרדה שיכולה להיות קיימת בשני המינים - אף אם היא מדוברת כמעט אך ורק על גברים. בכל המקרים מדובר בקושי לתפקד בעת ביצוע משימה - לעיתים קרובות בעיקר, אבל לא רק, בנוכחות אנשים אחרים, ובמצבים חריפים - בהימנעות מעשייה בכל הזדמנות.

לכל הפחדים והחרדות הללו, שכל אחד נראה ומרגיש אחרת, והם בעלי שמות שונים, יש מכנה משותף - הלחץ והמודעות העצמית לפעולות שהאדם עושה פוגמים ביכולת הביצוע שלו, או שגורמים לו, בתרוצים שונים, להימנע מלבצע פעולות שהוא צריך לעשות.

יש לזכור שחרדת ביצוע כמו פחד קהל אינה חולפת ונעלמת בעקבות טיפול, אלא נחלשת. היא תהיה שם תמיד, אבל היא תפסיק להפריע. בטיפול תקבלו את המצנח ואת האומץ לקפוץ, ותלמדו לנחות במקום הנכון. אורן הוא מרצה מנוסה שחווה פחד קהל משמעותי בשלבים שונים בהתפתחותו - אבל מעולם לא ויתר לעצמו ומעולם לא נמנע מעשייה. הוא יוכל לטפל בכם בשיטות קוגניטיביות-התנהגותיות להתמודדות עם חרדת הביצוע, וגם להנחות אתכם בטכניקות להכנת הרצאה או דיבור מול קהל שיתאימו אישית לכם - ויקחו אתכם למגרש שבו אתם טובים יותר. תלמדו להשתמש בתכונות החזקות שלכם, ולהתגבר על החסרונות שמהם אתם חוששים.

לחרדות ביצוע יש שתי תוצאות בלתי רצויות:

 1. ירידה ביכולת הביצוע.
 2. הימנעות מוחלטת או חלקית מעשייה.

חרדות הביצוע מושפעת מגורמים שונים:

 1. רגישות לתגובותיהם ולדעתם של אחרים.
 2. ביקורת עצמית גבוהה.
 3. מחשבה, אמיתית או מדומה, שיכולת הביצוע אינה טובה מספיק.
  יש לשים לב ולהפריד בין דבר לדבר: יכולת ביצוע בהחלט יכולה להיפגם לא רק בשל חרדות, אלא גם בשל סיבות ממשיות כמו השקעה לא מספקת בשיפור המיומנות, או בגלל שהידע, היכולת המנטלית או המסוגלות הפיזית אינם מספיקים כדי להגיע לתוצאות המקוות.
 4. מה שמעצים מאד את הסיבה הקודמת (ג) הוא המחשבה שהביצוע חייב להיות מושלם, או לפחות מעל לרף מסויים של הצלחה, כאילו אין ערך למה שמתחת לו. חשש מכך שהביצוע לא יגיע אל הרף ההשגי המבוקש גורם לעיתים קרובות לוויתור מראש על הניסיון לעשות.
 5. ההימנעות עצמה, שיוצרת רגשות מעורבים: מצד אחד תחושת הקלה על שהבושה הצפויה נמנעה, ומצד שני מצוקה, כי הימנעות רק מעצימה את האמונה באי המסוגלות.
 6. הייאוש, שמפחית את ההשקעה בשיפור הידע והמיומנות.
 7. הפחד, שמסיח את הדעת מהעשייה עצמה וגורם לירידה ביכולת הביצוע.
 8. מודעות יתר לפעולות שאדם עושה תוך כדי ביצוע המשימה. הנסיון לראות את הביצוע מבחוץ, כפי שאחרים רואים או שומעים אותו, והמודעות לכל פעולה בהתנהגות הכרוכה בעשייה, מפריעים להשתחרר, לזרום עם העשייה, ולהתמקד במה שצריך על מנת לפעול נכון ומדוייק.
 9. לחץ זמן. הצורך לבצע דברים בזמן נתון, כמו בעת בחינה או כאשר יש דד-ליין ברור לסיום המשימה, מעלה את החרדות ואת המודעות למהלך הביצוע גם כאשר האדם נמצא לבדו וללא קהל שישפוט אותו.
 10. חשיבות המעמד. ככל שהתוצאה בעלת משמעות רבת יותר, וככל שהמעמד או הנוכחים חשובים יותר, כך הלחץ הנפשי רב יותר, ועולה המודעות לאופן הביצוע.

מי חשוף להיפגע מחרדות ביצוע?

כמעט כל אחד. החשש מביצוע לא מספק משותף לכולנו, אבל בדרך כלל יש בו דווקא תועלת מרובה. כאשר הוא מתקיים במידה בריאה ומציאותית, החשש ממחיר שנשלם על ביצוע לא ראוי דוחף אותנו להכין את עצמנו לקראת הביצוע, ובכך מניע אותנו להצליח טוב יותר. ככל שהמטרה חשובה יותר, או ככל שכישלון בביצוע יהיה כואב יותר, כך נשקיע יותר בתהליך ההכנה לקראת הביצוע, כל עוד זה אפשרי או רלוונטי.

מכאן שבאופן נורמלי החשש מכישלון הוא רגש מתגמל, כי הוא מדרבן אותנו להצלחה. אלא שכאשר החשש הזה מוקצן, הוא מפסיק להיות יעיל. במצב שכזה ניתן לקרוא לו "חרדה", והיא מפחיתה את היעילות וגורמת לנזק בכך שהיא מסרסת ומשבשת את העשייה.

רגישות מיוחדת לגורמים היוצרים חרדת ביצוע שהוזכרו למעלה מתפתחת אצל אנשים שחוו בעברם תחושות קשות בעקבות כישלון או כשלונות (ולכן הם נזהרים מאד מלחוש אותן שוב), אנשים שמסיבות שונות איבדו ביטחון ביכולת הביצוע שלהם, ואנשים שהם יותר רגישים מראש לביקורת עצמית או לביקורת של אחרים - בין אם בשל רגישות תורשתית, ובין אם בשל רגישות שנרכשה במהלך התפתחותם המוקדמת.

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) נחשב כיעיל ביותר בטיפול בחרדת ביצוע על כל צורותיה. טיפול כזה יעסוק באיבחון החרדה, בהבנת הסיבות והנסיבות המיוחדות שבגללן היא קיימת אצל האדם שמגיע לטיפול, בהכרות מדוייקת עם התבנית המשולשת הכוללת יכולות - חרדה - הימנעות, בהבנת מרכיבי החרדה הרגשיים והקוגניטיביים, במתן כלים לבלימת חרדות ומחשבות אוטומטיות שליליות (מ.א.ש. - ראו קישור מימין), בבנייה של תובנות שיפחיתו את החרדה (המרכיב הקוגניטיבי), ובתרגול של מצבים, בהדמייה ובאופן מעשי, שירגילו את האדם לפחד פחות (המרכיב ההתנהגותי). הסברים נוספים על ההגיון שמניע את הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי תמצאו בקישור מימין (טיפול קוגניטיבי-התנהגותי).

למרות הדמיון באופי הבעיה ובסוג הפתרון, הטיפול היחיד בחרדות ביצוע שמטופל באופן מובהק על-ידי מטפלים מתחום אחר הוא חרדת הביצוע המיני, שניתן על ידי מטפלים מיניים.

פחד קהל: טיפול פרטני או סדנה?

חרדות ביצוע כמו פחד קהל או פחד במה יכולות להיות מטופלות ביעילות הן באופן פרטני והן בקבוצות (כמו סדנה לדיבור בפני קהל, או סדנת משחק). לכל גישה יש יתרונות וחסרונות. היתרון המשמעותי של סדנה הוא שנוכחותם של משתתפים אחרים בסדנה מאפשרת בנקל לתרגל חשיפה לדיבור מול קהל, להכיר דרכם פנים שונות של החרדה ושל התמודדות איתה, תמיכה חברתית בתהליך ההתקדמות, וההזדמנות קלה יחסית ללמוד טכניקות שונות לשיפור הדיבור או המשחק מול קהל, כשכל אחד מהמשתתפים יכול לבחור לתרגל ולהדגים טכניקות אחרות. מצד שני, דווקא האווירה התומכת שנוצרת בסדנה יכולה לפעמים להיות למכשול, כי היא אמנם יכולה להתאים למשתתפים ולחזק אותם בשלבים הראשונים של התרגול, אבל לא בהמשכם. ככל שהתהליך ממשיך האתגר אמור לעלות, בעוד שהסביבה התומכת, שהופכת להיות יותר מוכרת, דווקא מקטינה אותו.

לעומת הסדנה, טיפול פרטני מאפשר עבודה שיטתית ומעמיקה בעזרת עבודה קוגניטיבית-התנהגותית. דבר זה נכון לטיפול בכל חרדת ביצוע, כולל פחד קהל, ומאפשר עבודה משמעותית וחשובה בכל שלבי הטיפול, החל מההכרות עם החרדות ועם ההבנה של מקורן וכלה בהבניה הקוגניטיבית. לעומת היתרונות המשמעותיים של טיפול פרטני בחרדת ביצוע, החיסרון שלו לכאורה הוא שהוא אינו מספק באופן טבעי ומיידי הזדמנויות לדיבור מול אנשים. בדרך כלל הנחה זו אינה נכונה. אורן יוכל להנחות אתכם להשתמש באמצעים שונים ומשמעותיים שיאפשרו לכם לתרגל את החשיפה באופן מדורג ומותאם לצרכים שלכם. במקרה הצורך, יתכן שגם מציאתן של הזדמנויות לתירגול בעצמה תהפוך להיות חלק חשוב מתירגול התהליך הטיפולי.

ככלל: ככל שחרדת הביצוע משמעותית ועמוקה יותר, כך יש יתרון לטיפול הפרטני. במצבים שבהם חרדת הביצוע היא משמעותית וקשה, ממילא השתתפות בסדנה יכולה להיות בשלבי הטיפול הראשונים המונית ומאיימת מדי. מצד שני, כאשר החרדה של דיבור מול קהל היא קלה יחסית, סדנה, שבה הדגש הטבעי הוא פחות על העבודה האישית ויותר על טכניקות התמודדות, תהיה יעילה יותר ביחס לטיפול הפרטני.

The photograph at this page has been adapted from an original CC photograph donated by Juanedc.

ד"ר אורן חסון

האתר בתהליך שידרוג, והדף הנוכחי מתאים למסך המחשב ולא לסלולרי. לאתר המשודרג הקישו על "מה באתר?"

לתשומת לבכם : בהתחשב במצב, עלות הפגישות תהיה בהתאם למציאות ממנה אתם באים.
- דברו איתי

טל. 050-6000083

קשר : טלפון, ווטסאפ או מייל oh.tipul@gmail.com

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי טיפול קוגניטיבי התנהגותי (Cognitive-Behavioral Therapy - CBT) טיפול קוגניטיבי-התנהגותי הוא טיפול בקשיים ובעומסים רגשיים דרך ויסות ועיבוד קוגניטיביים (החלק הקוגניטיבי), ובעזרת התנסות ושינוי הרגלים (החלק ההתנהגותי). טיפול זה הוכח כיעיל במיוחד בטיפול בחרדות ובפוביות, בכעסים, בקינאה, בתחושת ערך עצמי נמוך ובדיכאון. אורן מסביר בדף הנוכחי את שיטת הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי מנקודת מבטו של מומחה לביולוגיה של נפש האדם - מהו הטיפול הזה? מדוע הוא עובד? כיצד הוא משתלב עם תחומי ידע אחרים? הקישו על הפרפר מימין לעיון בדף הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי... טיפול פסיכולוגי פרטני בבית אורן מציע גם את האפשרות של טיפול מהבית לטיפול פרטני (אישי) יש שני הבטים משמעותיים. ההבט האחד עוסק בעניינים שבין אדם לעצמו, כלומר, ביכולת שלו להתנהל עם החרדות, הפגיעוּת ותחושת אבדן הערך העצמי, עם רגשי האשם, עם הדיכאון ועם הכעסים או עם הקינאה שלו. ההבט האחר קשור ליכולת שלו להתנהל בהצלחה עם סביבתו החברתית או הזוגית. הנסיון של אורן מראה שהוא מצליח לפתח קשר הדוק, קרוב ומועיל עם המטופלים שלו גם בטיפול מרחוק (קרי: אצלכם בבית), בעזרת וידיאו אינטרנטי (סקייפ), סמארטפונים ושיחות טלפון, אף אם הם מקובלים פחות בטיפול בעולם "הישן", ושהקשר הזה יכול להיות יעיל לא פחות. יתרה מכך, במצבים מסויימים יש אפילו יתרון לטיפול מרחוק על הגעת המטופל או המטופלים לקליניקה. להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין... פחד קהל וחרדות ביצוע פחד קהל - חרדת במה - חרדת בחינות - חרדת ביצוע אם קשה לכם לתפקד מול קהל, בעת בחינות או בלחץ זמן, או להיות אסרטיביים ולהציב גבולות בעת שאתם כועסים; אם הגוף שלכם מגיב בהזעה, בעלייה משמעותית בקצב פעימות הלב או ברעד, ולעיתים קרובות אתם עושים הכל על מנת שלא לעשות דבר - קרוב לודאי שיש לכם אחת את מחרדות הביצוע (פחד קהל, חרדת במה, ביצוע ספורטיבי/ מוזיקלי לפני אנשים, חרדת בחינות, הקושי להיות אסרטיביים כשצריך או הקושי לעמוד בלחצים). עשרה גורמים משמעותיים משפיעים על חרדות הביצוע למיניהן. מהם? מהו הטיפול האופטימלי בפחד קהל? האם לטפל בפחד קהל באופן פרטני או בעזרת סדנה? מה עדיף ומתי? הקישו על הפרפר מימין לקבלת הסבר מלא... חרדה חברתית טיפול בחרדה חברתית חרדה חברתית היא חרדה המקשה על האדם להתמודד עם מצבים שבהם הוא חשוף לביקורת מצידם של אנשים אחרים - כך על פי הגדרת המדריך הפסיכיאטרי האמריקאי, ה- DSM-V. הטיפול הוא טיפול קוגניטיבי-התנהגותי שמתמקד בבחינת הקשב הסביבתי והאישי, ומאפשר שינוי התנהגותי שישנה את תפיסת המציאות בהתאמה לעובדות, בסיוע תרגילים של חשיפה הדרגתית למצבים חברתיים שונים. הקישו על הפרפר מימין לעיון בהסבר על הסדנה... פחד קהל - סדנה סדנה להתמודדות עם פחד קהל סדנה להתמודדות עם חרדות לדבר לפני קהל רחב או מצומצם, או להתמודדויות או לעימותים עם סמכות, או עם אנשים שאינם מוכרים. פחד קהל, במובן הרחב, הוא לא רק החשש לדבר לפני קהל (חרדת קהל), אלא גם לדווח על צרכים והשגים לפני הבוס, או לדבר עם בן או בת הזוג בבליינד-דייט, או לתפקד בשלבים הראשוניים של קשר זוגי, או במקום עבודה חדש, כאשר הבטחון העצמי הוא על הקרשים. פחד הקהל מביא אנשים לבילבול או לתפקוד לקוי, ויכול להגיע, במקרים חריפים, עד לידי שיתוק. פחד קהל יכול להיות גורם המעכב התקדמות באופן ממשי בארגוניים שונים, כמו בתחומי היי-טק, אשר מקדמים במהירות צעירים וצעירות, אינטליגנטיים מאד ומוכשרים, מקצועיים מאד, שאף אחד לא לימד אותם איך לעמוד מול קהל, ובעיקר, איך להתמודד עם הפחדים שמגיעים עם הצורך המקצועי לעמוד מול קהל, ולדבר. איך לומדים את מה שלא מלמדים באוניברסיטה? הקישו על הפרפר מימין לעיון בהסבר על הסדנה... סדנת קשב סדנה להבנת קשב: עם דגש על קשר להפרעת קשב וריכוז. קשב הוא אלומת הגרויים שאנחנו מקבלים וקולטים, בניגוד לאלו שאנחנו מקבלים ודוחים. קשב דומה ליכולת לראות עצים בתוך היער. לקשב יש השפעה עצומה לא רק על התיפקוד היום-יומי, אלא גם על התקשורת החברתית של האדם. להצלחה חברתית ומקצועית, חשוב ביותר, לכן, להבין את היסודות הביולוגיים-התנהגותיים של הקשב ואת תפקידו של הקשב כמרכיב מרכזי בתקשורת הבין-אישית ובשפת-הגוף, ולהעזר בהם כדי לשלוט טוב יותר בקשב. לכך מיועדת הסדנה. הקישו על הפרפר מימין בהסבר על הסדנה... זוגיות: למה זה קשה? זוגיות יכולה להיות נהדרת, אבל יכולה גם להיות קשה. למה, בעצם? כדי שזוגיות תקנה יציבות וביטחון היא צריכה להיות זוגיות מְסַפּקת. בני הזוג זקוקים לתקשורת טובה, וששילוב כלשהו של הצרכים שלהם, שהם תמיד מורכבים - בטחון מהבחינה הכלכלית, ביטחון ביציבותה של הזוגיות, אינטימיות וקירבה, עניין והערכה הדדיים, חברות, שיתוף ותמיכה בעת הצורך, הורות טובה, ואפילו מישהו שאפשר להתגאות בו - יהיה לשני בני הזוג טוב מספיק כדי להרגיש שזה כדאי. אז למה זה לפעמים קשה כל כך? בדף הזה מסביר אורן למה יש כל כך הרבה סיבות שבגללן זוגיות יכולה להיות, במקום "בית" חם, מערכת לא פשוטה, וגם, שאפשר לעשות משהו. כדאי לקרוא. הקישו על הפרפר מימין לעיון בדף הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי... טיפול זוגי טיפול זוגי: סיבות, תהליכים טיפול זוגי נדרש כאשר זוג מתקשה להגיע בכוחות עצמו לרמת יציבות ביחסים הזוגיים אשר תקנה לו ביטחון, או כאשר הזוג נמצא ברמת שביעות רצון ותקשורת הדדית מספקים למדי, אבל רוצה לשפר אותם עוד. אורן מסביר בדף זה מהו טיפול זוגי, את הסיבות לכך שגם זוגות מוצלחים ומתפקדים עלולים להגיע למצב שבו הם זקוקים לסיוע מקצועי, את השלבים של תהליך הטיפול, ואת מה שנדרש מזוג כדי שהטיפול יצליח. הקישו על הפרפר מימין לעיון בדף הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי... הסבר מ.א.ש. מחשבות אוטומטיות שליליות - מהן? אהרון בק קרא למחשבות הראשונות שצצות בראשו של אדם שהעולם הרגשי שלו חרד או דכאוני - "מחשבות אוטומטיות שליליות", או "מעוותות". אלה תופסות את מקומן של מחשבות יעילות ומציאותיות יותר של האדם היעיל. בק איפיין וקיטלג את המחשבות הללו לעשר עד שתים עשרה קטגוריות מחשבה שונות. בדף זה תוכלו למצוא הסבר מלא ומדוייק שנתן אורן לכל אחת מהקטגוריות הללו. הקישו על הפרפר מימין כדי לדעת עוד על המחשבות האוטומטיות השליליות... מ.א.ש. - איור איור המציג תמונת מצב של המחשבות האוטומטיות השליליות (מאש) אהרון בק למחשבות הראשונות שצצות בראשו של אדם שהעולם הרגשי שלו חרד או דכאוני, "מחשבות אוטומטיות שליליות", או "מעוותות". את תופסות את מקומן של מחשבות יעילות ומציאותיות יותר של האדם היעיל. בק איפיין וקיטלג את המחשבות הללו לעשר עד שתים עשרה קטגוריות מחשבה שונות. כדי להקל על הטיפול ולהקל על זכירתן, אורן המשיך וחילק אותן לארבע קבוצות של מחשבות שליליות על פי אופיין, ויצר איור שלהן שהוא קל לזכירה. דף זה הוא קובץ pdf. לעיון בו הקישו על הפרפר מימין...

Valid CSS!