איך למצוא אהבה? איך לשמור עליה? מאמרים של ד"ר אורן חסון ב Ynet

ייעוץ זוגי פסיכולוגיה אבולוציוניתאורן הוא מומחה לפסיכולוגיה אבולוציונית, ומשלב את הידע של תחום זה עם הפרקטיקה של הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי.
כאן תוכלו ללמוד מהי הפסיכולוגיה האבולוציונית.
טיפול CBTאורן נעזר בשיטות הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי (CBT), שהוא טיפול ממוקד שהוכח כיעיל ביותר לחרדות, כעסים, אכזבות, קינאה, דיכאון ונפילות בתחושת ערך עצמי. טיפול בבית שלכםכן. זה אפשרי בהחלט.
באמצעים האלקטרוניים של היום, טיפול אצלכם בבית הוא לא רק אפשרי - לפעמים הוא אפילו עדיף.

אורן מסביר מתי זה כך ולמה.
טיפול זוגי ואישיטיפול זוגי ואישי בתל-אביב.
אורן נעזר באינטרנט כדי לטפל גם מרחוק - בישראלים בחו"ל או באלה המרוחקים מת"א. אורן מייעץ בהתנדבות בפורום "סטארמד" באינטרנט.
מה באתר?איך למצוא מה?

הסבר כללי על תוכן האתר, תפריט ימני עם קישורים חשובים נוספים, תאור מבנה האתר, והנחיות לחיפוש טיפול או מידע.
בתקשורתלשמוע ולראות את אורן בהופעותיו ברדיו ובטלויזיה.

כמו כן, קישורים או קטעים מתוך מאמרים וראיונות שנערכו עימו בעיתונות הכתובה והאינטרנטית.
מאמרים בעבריתמאמרים של אורן בעברית
בכתבי-עת למדע ועוד, על טיפול זוגי ופרטני, על שפת-גוף, הבנת האדם ופסיכולוגיה אבולוציונית, ועל ספר ילדים שכתב, עם איורים של הילה חבקין.
אקדמיה ומחקרמאמרים מדעיים על התנהגות בעלי-חיים ובני אדם. ביניהם מאמר של אורן על דמעות ובכי כתקשורת, ומאמר ב- Science בו נכתב על תרומתו של אורן להבנת התקשורת בעולם החי. שפת-גוףאורן הוא מומחה מן השורה הראשונה לתקשורת בין אישית ולשפת גוף.
אורן מסביר כאן את שפת הגוף של האמת והשקר, ואת האמת והשקר על שפת הגוף .
מי אני?אורן הוא מומחה וחוקר תקשורת בין-אישית, מומחה לפסיכולוגיה אבולוציונית, ומטפל קוגניטיבי התנהגותי.
אורן עשה דוקטורט על התקשורת והחיזור בעולם החי.
למפת הגעה             טלפון:    050-6000083

כתובת:   ברזיל 14,
               רמת אביב, תל-אביב
הקישו למפת הגעה וחנייה, דואר אלקטרוני ופרטי קשר נוספים...

איך למצוא אהבה? איך לשמור עליה? מאמרים שאורן כתב למדור 'יחסים' של Ynet.

אורן פרסם מאמרים רבים על אהבה, זוגיות, יחסים ותקשורת זוגית במדור 'יחסים' של העיתון המקוון Ynet. לנוחותכם, הדף הנוכחי מרכז את כל המאמרים האלה אל מקום אחד. מרוכזים כאן כותרות המאמרים ותקציריהם.

המאמרים נמצאים באתר Ynet. כדי לקרוא מאמר, לחצו על הכותרת, או על אייקון כף היד שמימין לה.

התמודדות עם קשיים של התחלה

מתי לגלות לה שאני לא רוצה ילדים?
מתי לספר לדייט שלכם פרטים קריטיים שעלולים לשנות את האופן שבו הוא או היא תופסים את הקשר ביניכם? מתי לומר לה שאני לא רוצה ילדים? מתי לספר לה שאני עקר? מתי לספר לו שאני מעוניינת לפתח קריירה באנגליה? שאין לי רשיון נהיגה בשל חרדות? שאני לא רוצה חתונה ברבנות? האם יש כללי אצבע לשאלה מתי לומר?

למה אסור לנו לאבד את הפנטזיה המונוגמית?
באופן מעשי. הסיכוי של זוג להתגרש מתישהו הוא כמעט פיפטי-פיפטי. ובכל זאת, כולנו מצפים שלנו זה לא יקרה, שנגדל ילדים ביחד ואולי גם נזדקן ביחד. מתברר שלרומנטיקה ולחלום על זוגיות שתחזיק מעמד לכל החיים יש תפקיד חשוב, שהוא לגשר על פני משברים.

החלום ושברו: להבין שהוא לא מתאים כבן זוג
כשיש בו את כל התכונות שחלמת בגבר, הפרידה ממנו תהיה פרידה מחלום. כשאתה לא תיארת לעצמך שמישהי שנראית כך תרצה אותך, הפרידה ממנה היא פרידה מחלום. קשה לחתוך חלום שכזה, בעיקר בגלל המחשבה שאולי פספסת משהו, למרות שהצד השני הוכיח לך שוב ושוב שהוא לא מתאים. מכאן עולה השאלה המשמעותית מכולן: איך יודעים מיהו בן זוג לא טוב?

כך לעולם לא יפתיעו אתכם בפרידה
פרידה במפתיע היא כמו נדנדה. אתה מרגיש למעלה, אתה משוכנע שהכל עובד כמו שצריך, גם אם פה ושם אתה רב איתה על איזה פאק קטן, הקשר מעולה, הכי טוב שהיה לך, ואז ביום בהיר אחד היא מודיעה לך שהיא החליטה להיפרד ממך. איך קורה שפרידה נעשית בהפתעה? האם יש דרך לזהות את הסימנים המוקדמים ולמנוע אותה?

הטבעת נפלה: מדוע הם בורחים ערב החתונה?
ההחלטה להיפרד רגע לפני החתונה היא החלטה פרטית מאוד שנעשית בפומבי מאוד, והיא תמיד תשאיר אחריה אנשים רבים שיתהו מה קרה ויישארו ללא תשובות ברורות. על הדילמה, על הבושה, ובעיקר על מה שקורה בין הזמן שחולף בין ההחלטה להתחתן לבין החתונה עצמה.

לשמור על הזוגיות

לעבור טיפולי פוריות ולצאת מהם מחוזקים
טיפולי פוריות מפעילים על בני הזוג לחצים פנימיים וחיצוניים, וקל להסיק מכך שהם מעלים את הסיכון לחיכוכים ולמריבות. בניגוד להיגיון הזה, מתברר שמחקרים מראים שהקשר הזוגי של זוגות רבים דווקא מתחזק בעקבות טיפולי הפוריות, ובעיקר כאשר התהליך מסתיים מהר יחסית, כלומר בתוך לא יותר מאשר שנה או שנתיים. אלא שלא תמיד זה כך, ובכל זאת יש מקרים רבים שבהם הלחץ מערער את הקשר הזוגי, והשפעותיו ניכרות גם זמן רב לאחר הלידה. מהו העולם הרגשי של זוג שמשך טיפולי הפוריות הולך ומתמשך? מה יש לעשות כדי לחזק במקום לערער?

האם אתה גבר שוויוני?
יותר ויותר גברים רוצים זוגיות שוויונית. לפעמים הסיבות הן סיבות אידיאולוגיות. לפעמים בגלל הקושי להתמודד עם האחריות הכבדה ועם השאיפה לחלוק אותה עם בת הזוג שלהם. בהעדר כלים תקשורתיים אחרים שיעזרו להתגבר על תסכולים, הסיבה יכולה להיות לא יותר מאשר הצורך להצדיק טענות מה שמקובל כצודק והוגן, על מנת להאשים את הצד השני בפסיביות או בחוסר יכולת - מה שטיפוסי לזוגות שמרבים לריב. בכלל, מהי שוויוניות זוגית? האם יש דבר כזה?

בעלי נמוך ממני, וזה מציק לי
כאשר אנחנו נכנסים לעסקה שהתנאים שלה ידועים מראש, אין זה אומר שאנחנו שלמים עם כל מרכיביה. זה רק אומר שהיה שלב מסוים שבו הסכמנו שאנחנו רוצים את העסקה על הטוב שבה, למרות הפחות טוב שבה. מהיכן מגיעים הפקפוקים והמחשבות השניות? האם אפשר להתמודד איתן? - התכתבות עם אילנית.

נמאס לי מהדמעות שלה. זו סתם מניפולציה
"עזוב", אמר לי שדרן הרדיו שראיין אותי לפני מספר שנים. "הרי ברור שזאת מניפולציה! כאשר היא בוכה ועושה את עצמה מסכנה, היא מצפה שאני אעשה את מה שהיא רוצה, ואני לא נופל בפח הזה". השיחה התנהלה בעקבות מחקר מדעי שפרסמתי על התפקיד התקשורתי של דמעות רגשיות. המסקנה היא שלדמעות יש מסר תקשורתי ברור ואמין, אבל הן יכולות גם להיות מניפולציה. לפעמים. בדיוק באותה מידה שגם התקף זעם יכול לפעמים להיות מניפולציה.

חיטטתי לו בפייסבוק ולא אהבתי את שראיתי
שלושה סיפורים קטנים המעלים שאלות על זוגיות, על קינאה זוגית, על הזכות לפרטיות במרחב הממשי ובמרחב הדיגיטלי, ועל הקושי להתמודד עם השדים ועם החרדות המניעים אותנו. וגם - על הקושי להתמודד עם מה שמגלים לאחר החדירה לפרטיות של בן הזוג.

3 עצות לאשה שהגבר שלה מפלרטט מהצד
מה לעשות כאשר הגבר פוזל אל נשים אחרות? האם לדרוש ממנו הבנה למצוקה שלך? האם לאיים עליו בפרידה? האם להחזיר "מידה כנגד מידה"? - ואם כן, האם יש דרך לעשות זאת באופן שאינו גברי, אלא יעצים את התקשורת הנשית? איך לחזק את הקשר עם גבר שרוצה את הקשר איתך, ומתקשה להיפטר מהרגלים?

למה קינאה של גבר שונה מקינאה של אשה?
לקינאה יש תפקיד בשמירה על הקשר. לגבר יש משמעות נוספת לשמירה על הנאמנות של בת זוגו, והיא הצורך להבטיח שהוא יהיה אביהם הביולוגי של ילדיו. מחקרים אמנם מצביעים על הבדלים בדפוסי הקינאה של גברים ונשים, אבל מקובל שהקינאה היא תופעה טבעית. עד לרגע שבו היא הופכת להיות מוגזמת, ומפריעה להתנהלות החיים והזוגיות. איך מתנהלים מול קינאה?

הבגידות ההרסניות ביותר הן אלו שלא מתגלות
אם אתם אומרים לעצמכם: "מה שהוא לא יודע, לא יזיק לו", או "קיבלתי בחוץ את מה שלא קיבלתי בבית, וזה רק מוריד מעליה את הלחץ, ולכן בעצם כולם מרוויחים", אתם משתפים פעולה, מבלי להודות בכך, עם הרוצח השקט של הנישואים שלכם: הריחוק הרגשי.

זוגיות על סף פרידה

הוא מאיים שייפרד ממנה אם הם לא יעשו ילד
הבחור מאיים בפרידה מחברתו החיילת אם היא תפיל את העובר; הבעל מאיים בגרושים אם אשתו לא תסכים להכנס להריון "עכשיו"; האשה רוצה עוד ילד, בן זוגה מתעקש שלא, והזוגיות מתערערת. למה זה הופך להיות נושא כל כך חשוב, ואיך מגיע זוג להחלטה בנושא שבו, לכאורה לפחות, אין אפשרות לפשרות?

האם להתגרש מבת זוג שמסרבת לדיאטה?
זוהי תשובה נרחבת לשאלה בפורום מאת גבר שמבכה את מה שהוא מכנה "מכת ההשמנה בזוגיות", ושוקל להתגרש מאשתו "הסרבנית". איך הוא אמור להתמודד עם התסכול והכעס שלו? האם אפשר ללמוד מזה משהו על העולם הרגשי שלו? איך מתמודד ד"ר אורן חסון עם שאלה מקוממת?

נשק יום הדין: לאיים שתלכי אם הוא לא ישתנה
איום בפרידה הוא העוצמתי ביותר שבכלי התקשורת הזוגית, והוא גם חרב פיפיות. שימוש לא מושכל ולא נכון באיום הזה עלול להתפוצץ לכם בפנים. איך עושים את זה נכון? שלושה סיפורי זוגות שמדגימים את התוצאות האפשריות.

להתמודד עם פרידה

נתתי לה הכל, והיא בכל זאת נפרדה ממני
לאחר שקשר נסתיים, ההרגשה שנתנו יותר מדי ממקדת אותנו בתחושת אי-הצדק שנעשה לנו, ועשויה להניע אותנו לזהירות רבה יותר בקשר הבא, ולתת פחות. קל להיסחף למחשבה הזו, כי היא גורמת לנו להרגיש שאנחנו טובים יותר. אולי טובים מדי. אלא שאסור לנו לשכוח שסביר שאחנו לא יודעים את כל הסיבות לפרידה, שיתכן שהיא לא היתה קשורה לנתינה שלנו, ולפעמים הן אפילו לא קשורות בנו, אלא בבני הזוג שנפרדו מאיתנו, בעולמם הנפשי ובצרכים שלהם. איך לא מוותרים על מי שאנחנו למרות שהזוגיות שלא צלחה לנו?

איך קמים וחותכים משפחה, לעזאזל?
"יום אחד היא מודיעה לי שהיא רוצה להתגרש. היא לא רוצה לעבוד על הנישואים שלנו, ולא רוצה ללכת לייעוץ. איך היא בכלל חושבת שזה לגיטימי לחתוך משפחה? היא לא חושבת על הילדים?" איך מתמודדים עם מצבים קשים שכאלה, ועם קבלת החלטות הרות גורל, כשהצד השני רוצה להיפרד או כאשר אני מרגיש שאני לא יכול יותר? איך אפשר לקבל את העובדה שבחברה שלנו זכות הבחירה החופשית של כל אדם בדרך חיים משלו, גם היא ערך מקודש?

מתגרש טרי, אל תיתן לאגו שלך לגרום עוד נזק
גברים רבים שמתגרשים כנגד רצונם מתקשים להתמודד עם החרדות ועם הכעסים שלהם, כי אין להם עם מי לדבר, אין להם היכולת לשתף אחרים בחרדות ובחולשות שלהם, והם מתקשים יותר מנשים לבקש עזרה. חשוב להבין זאת, כדי לצמצם ככל האפשר נזק שייגרם לילדים שהם או שגרושתם עלולים ליצור במאבקים שביניהם.

לבנות חיים חדשים

תהליך ההחלמה הכפול של אלמנות צה"ל
לאלמנתו של איש ששרת בכוחות הביטחון, נוספים על האבל והשפעות המשפחיות והחברתיות ה"רגילות" גם הילה לאומית וציפיות פומביות רחבות יותר. אלו יכולות לחבק, אבל גם לייסר, וזה גם זה יכולים להפוך את התהליך של בניית חיים חדשים לקשה יותר. איש חדש יהיה מחויב להיות איש לא רגיל - כזה שיוכל להכיל את האהבה של בת זוגו לאיש שאת תמונותיו היא צברה במשך שנים, ושיבין שהיא יכולה לאהוב שניים. גם היא צריכה להבין את זה. להבין שהיא לא תוכל להימנע מלעשות השוואות, אבל גם שהיא אוהבת את האיש הזה, אחרת, ובתוך השיגרה החדשה.

ד"ר אורן חסון

האתר בתהליך שידרוג, והדף הנוכחי מתאים למסך המחשב ולא לסלולרי. לאתר המשודרג הקישו על "מה באתר?"

לתשומת לבכם : בהתחשב במצב, עלות הפגישות תהיה בהתאם למציאות ממנה אתם באים.
- דברו איתי

טל. 050-6000083

קשר : טלפון, ווטסאפ או מייל oh.tipul@gmail.com

פרסומים בעברית

טיפול זוגי: מאמרים מאמרים של ד"ר אורן חסון על זוגיות ויחסים אורן כתב מאמרים שעוסקים בנושאים שונים הקשורים לזוגיות - שיפור הזוגיות, טיפול זוגי וייעוץ זוגי. דף זה מציג רבים מהם, ועושה בהם סדר ענייני. מספר מאמרים עוסקים ומגדירים את ההבדלים שבין טיפול זוגי לייעוץ זוגי. שווה לדעת. תמצאו כאן גם סידרה של מאמרים שבה מסביר אורן איך ליישם עקרונות של חשיבה יצירתית-אמצאתית למען חיזוק הקשר הזוגי. עוד תמצאו בדף זה מאמרים שעוסקים בטיפוח הזוגיות בדרכים אחרות, וכאלה שדנים ומסבירים את המניעה והשיקום של קשיים, לעיתים בלתי צפויים, המגיעים מצד רגש הקינאה מחד, ומצד הבגידות שאינן מתגלות, מאידך. הקישו על הפרפר מימין לעיון במאמרים... מאמרים של אורן ב Ynet אוסף של מאמרים שכתב אורן בעיתון Ynet, רובם במדור 'יחסים'. המאמרים עוסקים בהתחלות קשר, במערכות יחסים, בשיקולים של צורך בהתחשב במציאות מורכבת ובעימות המתבקשר לעיתים עם המוסכמות החברתיות, בשיקום שלאחר פרידה ואובדן, והרבה בעניינים של התקשורת הזוגית. להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין... מאמרים טיפוליים אחרים מאמרים של אורן על בחירות זוגיות, שפת גוף ואמנות הנאום אורן כתב מספר מאמרים באינטרנט הנוגעים להתנהלות ולתהלים האישיים, לבחירות הזוגיות שעושה האדם, להתמודדות, לשפת גוף ולפסיכולוגיה האבולוציונית. בין היתר, תמצאו כאן מאמר העוסק ביחסו של הגבר הנשוי לאשה האחרת, מאמר העוסק בהתנהלות מול גבר שהוא 'מאסטר במניפולציות' ובמסרים כפולים, , ומאמרים המסבירים בדמעות כתקשורת ואת שפת הגוף בדייטים או זו של פוליטיקאים. הקישו על הפרפר מימין לעיון במאמרים... חשיבה יצירתית בזוגיות מאמרים של אורן על שימושים של חשיבה יצירתית המצאתית-שיטתית לפתרון בעיות זוגיות אורן כתב במהלך השנים מאמרים על השימוש בחשיבה יצירתית המצאתית לפתרון בעיות וקשיים בחיי הזוגיות. אורן השתמש במאמרים שלו ברעיונות ידועים מתחום החשיבה האמצאתית השיטתית של גנריך אלטשולר, כי ניתן להפריד אותם למספר אלמנטים פשוטים. בסידרת המאמרים הזו מדגים אורן שימוש בדרכים שונות שבעזרתן אפשר להיות יצירתיים לפתרון בעיות בזוגיות, אבל גם מסביר את המכשולים הנפשיים והרגשיים שאולי מקשים עלינו להיות יצירתיים בזוגיות יותר מאשר בכל תחום אחר. הקישו על הפרפר מימין לעיון במאמרים... הפרעת קשב וריכוז מאמרים מקוריים ועידכוני מחקרים בנושאי הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיבות (ADHD) מחקרים מדעיים אינם נגישים לציבור, הן כי קשה להגיע אליהם, והן כי הידע הטכני הנדרש, שלא לדבר על האנגלית, מקשים על הבנתם. המאמרים שלהלן נכתבו לפירסום באתר זה כשרות למי שזקוק למידע בנושא הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות. הוא כולל סקירה של הספרות המחקרית בנושא בשנות האלפיים, עד להשלמת כתיבת המאמרים. מתברר גם שבשנים האחרונות קרה דבר מעניין בשדה המחקר של הגנטיקה וההתנהגות. מחקרים בגנטיקה של הפרעת הקשב והריכוז הפכו להיות אחד התחומים שתורמים תרומה משמעותית ביותר להבנת ההשפעה הגנטית על עיצוב האישיות בבני אדם. איך זה קרה? מה המסקנות? - על כך, במאמרים. הקישו על הפרפר מימין לעיון במאמרים... מדע פופולרי מאמרי מדע פופולרי: האדם, הטבע, האקולוגיה, האבולוציה והאמונה. המאמרים השונים עוסקים במרחב שבין האדם לעצמו ובין האדם ולטבע. תמצאו כאן מאמרים שעסקו בנושאים שהם מתחומי המחקר של אורן, בין אם הסבר על מחקריו הוא ('האמת והשקר ביד הלשון') או ניתוח חדש של נתונים שלא פורסם במקום אחר ('הקשב שבעין'). בנוסף, יש שם מאמרים שנכתבו בהזמנה, כמו המאמר על הסרט 'כוכב הקופים' (המאמר: 'כוכב האדם'), או על הערכת הפסיכולוגיה כמדע ('האדם אינו אי'). ברובם יש התבוננות על האדם, התקשורת שלו, חשיבתו ואמונותיו (ובפרט ב-'האקולוגיה של אחרית הימים', ו-'האבולוציה של אלוהים' ואחרים). הקישו על הפרפר מימין לעיון במאמרים... על שפת הגוף האם אפשר לדעת מי דובר אמת ומי דובר שקר? האם ניתן לראות רגשות בעיניים?. ד"ר אורן חסון הוא מומחה מן השורה הראשונה לתקשורת בין-אישית ולשפת גוף. הוא כתב בנושא מספר מאמרים בספרות המדעית ובספרות הפופולרית, כמו על המרכיבים התקשורתיים של העין, על תקשורת של דמעות ובכי, ועל אמת ושקר. חלקם מובא כאן. הקישו על הפרפר מימין לעיון במאמרים... מאמרים מצולמים מאמרים שאורן צילם וכתב ל'מסע אחר' מזקני השבט אורן עסק בצילום, כאוטודידקט, שנים רבות. בעת לימודי הדוקטורט שלו באריזונה עבד גם כצלם עבור האוניברסיטה ועבור עיתון מקומי. כאיש טבע הוא יודע בדיוק למה לגשת ואיך, ומה הוא מצלם, וכמי שמתעניין באנשים, צילומי המסע שלו הם גם צילומים אנתרופולוגיים, אסתטיים וחקרניים כאחד. המאמרים שפורסמו ב'מסע אחר', בסוף שנות התשעים, עוסקים בנוף הפראי של הוואי - הרי הגעש והטבע שבהם, בכנסים טקסיים אינדיאניים - עולם שהולך ונטמע בתרבות המערבית, ברודיאו של המערב, של הלבנים, וגם בזה של האינדיאניים, ובאוזניים של ארנבות - האנטנות המשוכללות שנותנות מידע על קשב - הקשב של הארנבת. הקישו על הפרפר מימין לעיון במאמרים... ספר ילדים: מה זה חרוז? מה זה חרוז? ספר ילדים חדש של אורן, לגילאי 4 עד 104, מלווה באיוריה המופלאים של הילה חבקין. הספר, בהוצאת אבן חושן, זכה למילגה לעידוד פירסומו מאת קרן יהושע רבינוביץ לאמנויות, תל-אביב, בתחום הספרות. הקישו על הפרפר מימין לפרטים נוספים... חריזה לילדים בגיל הרך חריזה נכונה לילדים בגיל הרך: חשיבות הצלילים ואוצר המילים חריזה לילדים בגיל הרך אינה דבר פשוט. אורן מנתח מחקרים המצביעים על כך שחריזה לגילאים אלה צריכה לקחת בחשבון את היכולת של ילדים בגילאים האלה לקלוט צלילים. מתברר שילדים עד גיל 6, ולפעמים יותר, מתקשים להבחין בין צלילים לשוניים מסויימים, למשל מ' ו-נ', וקל להם יותר בהפרדה בין צלילים של אותיות שיניות (ש, ס, ז, צ). אוצר המילים שלהם מצומצם, ולכן היכולת לחרוז עבורם מוגבלת. על כל אלה, על היכולות הצליליות ועל חשיבות החריזה לילדים בגיל הרך להתפתחות הלשונית והתפתחות הקריאה שלהם, ועל המלצות של בלשנים ושל חוקרי התפתחות הילד לחריזה לילדים, תוכלו לקרוא במאמר הזה של אורן.
הרצאות הרצאות של ד"ר אורן חסון כמרצה מנוסה באקדמיה ומחוצה לה, בארץ ובחו"ל, ומנקודת המבט של התמחותו המיוחדת, אורן מרצה על יחסים שבין גברים ונשים, על תקשורת בין-אישית, על תהליכי קבלת החלטות, על אמת ושקר בשפת הגוף, על מסע צילום מיוחד אל האירוסים, ועל האבולוציה של האמנות. כמו כן, אורן נכון לתאם הרצאות נוספות בתחום התמחותו, הקשורות לאדם ולעולם החי בנושאים של תקשורת, התנהגות ואבולוציה, על-פי הזמנה ותחומי עניין של הפונים, ועל פי כישוריו והידע שלו. הקישו על הפרפר מימין לעיון בפרוט ההרצאות...

Valid CSS!