חשיבה יצירתית בזוגיות: כאשר השלם עולה על סכום חלקיו.

ייעוץ זוגי פסיכולוגיה אבולוציוניתאורן הוא מומחה לפסיכולוגיה אבולוציונית, ומשלב את הידע של תחום זה עם הפרקטיקה של הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי.
כאן תוכלו ללמוד מהי הפסיכולוגיה האבולוציונית.
טיפול CBTאורן נעזר בשיטות הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי (CBT), שהוא טיפול ממוקד שהוכח כיעיל ביותר לחרדות, כעסים, אכזבות, קינאה, דיכאון ונפילות בתחושת ערך עצמי. טיפול בבית שלכםכן. זה אפשרי בהחלט.
באמצעים האלקטרוניים של היום, טיפול אצלכם בבית הוא לא רק אפשרי - לפעמים הוא אפילו עדיף.

אורן מסביר מתי זה כך ולמה.
טיפול זוגי ואישיטיפול זוגי ואישי בתל-אביב.
אורן נעזר באינטרנט כדי לטפל גם מרחוק - בישראלים בחו"ל או באלה המרוחקים מת"א. אורן מייעץ בהתנדבות בפורום "סטארמד" באינטרנט.
מה באתר?איך למצוא מה?

הסבר כללי על תוכן האתר, תפריט ימני עם קישורים חשובים נוספים, תאור מבנה האתר, והנחיות לחיפוש טיפול או מידע.
בתקשורתלשמוע ולראות את אורן בהופעותיו ברדיו ובטלויזיה.

כמו כן, קישורים או קטעים מתוך מאמרים וראיונות שנערכו עימו בעיתונות הכתובה והאינטרנטית.
מאמרים בעבריתמאמרים של אורן בעברית
בכתבי-עת למדע ועוד, על טיפול זוגי ופרטני, על שפת-גוף, הבנת האדם ופסיכולוגיה אבולוציונית, ועל ספר ילדים שכתב, עם איורים של הילה חבקין.
אקדמיה ומחקרמאמרים מדעיים על התנהגות בעלי-חיים ובני אדם. ביניהם מאמר של אורן על דמעות ובכי כתקשורת, ומאמר ב- Science בו נכתב על תרומתו של אורן להבנת התקשורת בעולם החי. שפת-גוףאורן הוא מומחה מן השורה הראשונה לתקשורת בין אישית ולשפת גוף.
אורן מסביר כאן את שפת הגוף של האמת והשקר, ואת האמת והשקר על שפת הגוף .
מי אני?אורן הוא מומחה וחוקר תקשורת בין-אישית, מומחה לפסיכולוגיה אבולוציונית, ומטפל קוגניטיבי התנהגותי.
אורן עשה דוקטורט על התקשורת והחיזור בעולם החי.
למפת הגעה             טלפון:    050-6000083

כתובת:   ברזיל 14,
               רמת אביב, תל-אביב
הקישו למפת הגעה וחנייה, דואר אלקטרוני ופרטי קשר נוספים...

חשיבה יצירתית בזוגיות: כאשר הפוטנציאל של השלם עולה על סכום חלקיו בנפרד.

כמה פעמים שמעתם את המשפט "השלם עולה על סכום חלקיו"? אין כמעט דבר שלם שעבורו משפט זה נכון יותר עבורו מאשר זוגיות. באותה מידה, אין גם דבר שעבורו האמת הטמונה במשפט הזה תלויה באופן כל כך מוחלט ברצון הטוב של מרכיביו. רק לאחר שנפנים את המשפט הזה וניישם אותו בזוגיות, נוכל להבין את המשמעות העמוקה שלו.

השונות היא יתרון

כל שני בני אדם שונים זה מזה בגלל הבדלים בגנטיקה והבדלים בהתנסויות העבר המשפחתיות והחברתיות שלהם. בזוג ההטרוסקסואלי מתוספים לכך גם הבדלים הנובעים מהביולוגיה השונה של היותם גבר ואשה. אלה הם תוצאה של העובדה שגברים גבוהים וחזקים פיזית מנשים (שזו הכללה שיש בה חריגים), או של העובדה שלנשים יש מחזור חודשי, שהאשה היא זו שנכנסת להריון ויולדת ומניקה - שלכולם יש השפעות הורמונליות משמעותיות, ושלגברים יש צורך ביולוגי לפלוט את מלאי הזרע שלהם ולחדשו אחת לכמה ימים בדרך של יחסי מין, אוננות או קרי לילה (שהם הבדלים מהותיים בין גברים לנשים). הבדלים בסיסיים אלה משפיעים באופן משמעותי מאד ושונה מאד על מחשבותיהם, רגשותיהם והתנהגותם האינטימיים ביותר של נשים וגברים. זוגות רבים מתקשים לקבל את ההבדלים הקיימים ביניהם באישיות, בטמפרמנט ובנטיות, ונוהגים להבליט ולהקצין אותם בעת מריבות או ויכוחים כאילו שהם חולשות של הצד האחר. כאשר הם עושים זאת, התוצאה היא חשיבה שאינה גמישה, וזוגיות שאינה מתפקדת במלוא הפוטנציאל שלה.

זוגות מתפקדים היטב יהיו זוגות שמקבלים את ההבדלים באישיות שבין בני הזוג, לומדים זה מזה איך לחשוב אחרת (כן, מחוץ לקופסה שלהם עצמם!), ונעזרים זה בכישוריו וביכולותיו של זה וזה בקופסה של זה כדי ליצור "זוגיות" מתפקדת, במקום להסתפק רק בעצם בקיומם כ"זוג" (כלומר, שניים החיים ביחד באופן מוצהר, אבל לא בהכרח מתפקד). אז, ורק אז, כשהם מצליחים לעשות זאת, השלם יוכל לעלות על חלקיו. אז, ורק אז, בני הזוג לא יאבדו את יכולותיהם ואישיותם, אלא יגמישו אותן על פי הצורך, כשיש להם מישהו קרוב שאפשר ללמוד ממנו או להיעזר בו כדי להשיג יותר ממה שיצליחו להשיג לבד.

קל לתת דוגמאות חיוביות

בהורות, למשל, אין האם והאב זהים ביכולת שלהם לתרום לילדיהם, בין אם מדובר בהקניית ידע, אינטליגנציה רגשית, ביטחון עצמי או משמעת עצמית. ההבדלים בהתנהגות האב והאם כלפי הילדים יכולים לנבוע מהבדלים באישיות שאינם כרוכים בהבדלים שבין המינים, כמו למשל הנטיות האינטלקטואליות, הספורטיביות או מידת הסבלנות. הורים שמצליחים להיעזר זה בזה יצליחו לייצור, למשל, איזון נכון יותר בין הצבת גבולות ברורים לילדים, לבין הבעת רוך, איפוק ואורך רוח.

איזון נכון בין אלה, יקנה לילדים איזון חשוב בין ביטחון עצמי לבין משמעת עצמית. אפילו העובדה כשלעצמה שהורים שונים זה מזה באישיותם, מלמדת את הילדים גמישות ביחסי האנוש שלהם. כאשר ההורים מכבדים זה את השוני של זה, הילדים לומדים לקבל גם את עצמם טוב יותר, כי הרי גם הם שונים אלה מאלה, ובודאי שהם שונים מהוריהם. קשה שלא לראות עד כמה הערכה הדדית חשובה כל כך הרבה יותר מאשר השעה המדוייקת שבה אמורים הילדים ללכת לישון, או אם יאכלו בעזרת סכין ומזלג בלבד או ייעזרו בידיים. את הדיונים על המה והאיך ההורים צריכים לעשות בנפרד, ולא מול הילדים או מעל ראשיהם. שיתוף והבנה וכבוד הדדי בין ההורים, גם ואולי בעיקר כאשר הם אינם מסכימים זה עם זה, תורמים לילדים לעין שיעור הרבה יותר מאשר הליכה על פי דרכו של ההורה האחד או השני באופן שפוגע בכבודו של ההורה האחר. בעניינים של תפקוד שוטף, למשל, נכונות לעיסוק באדמיניסטרציה וכספים, יעילות בקיום מטלות שונות, תחרותיות, אסרטיביות ויעילות הפעלה אנשי שרותים, חיי חברה ומשפחה, נטייה לבישול, לארגון ולסדר, ועוד ועוד, יהיו שונים בין בני הזוג. עזרה הדדית ושימוש זה בנטיות ובעוצמות של האחר מייעלים את העשייה ותורמים לשני הצדדים. שיתוף הוגן בין הצדדים יכול לחסוך גם זמן וגם מועקות.

סיכונים במימוש הפוטנציאל

חשיבה יצירתית: הגדרת המטרות

אחד האיומים המשמעותיים על התפקוד זוגי הוא דווקא החשש, גם בזוגיות טובה, מפני מה שיקרה אם הזוגיות תתפרק. אחת הסיבות הנפוצות לכך היא זוגיות שבה האשה נשארת בבית כשהגבר הוא המפרנס העיקרי. יש סיבות ונסיבות שונות שמוליכות למצב שכזה, בנפרד או ביחד: א. הנאה אמיתית שיש לאשה מהחוויה של השהות הממושכת עם הילדים. ב. מתוך דאגה הנובעת מכך שלדעתה או לדעת שני בני הזוג היא תעשה זאת נכון יותר מאשר מטפל או מחנך זר. ג. כשהאשה נרתעת במידה כזו או אחרת מהתמודדות במקום עבודה, ומעדיפה על כך את הטיפול בבית ובילדים. ד. שיקול כלכלי, כאשר משכורתו של הגבר גבוהה לפעמים ההחלטה על הישארות האשה בבית במשרה מלאה או חלקית יכולה לנבוע גם משיקול כלכלי בלבד, אם משכורתו של הגבר גבוהה משמעותית יותר (ויש גם מקרים שבהם הגבר בוחר להשאר בבית, כאשר המצב הפוך). כאשר קיימת חלוקת תפקידים שכזו, וגם כאשר היא מגיעה מנכונות ועם הסכמה מלאים של שני בני הזוג, חשוב מאד לשני בני הזוג (כן, גם לזה שנשאר בבית!) לשים לב לצרכים של של הפרטנר שנשאר בבית, כי יש נטייה להזניח אותם.

גם אם האשה נשארת בבית מרצונה, ומתוך אהבה, רצוי מאד שלא תתנתק מעולם "המבוגרים", וחשוב שתמשיך לקיים קשרים חברתיים מספקים ולקבל משוב מהם ועוד יותר מבן זוגה שהיא מוערכת ורצוייה. חשוב לא פחות, ואולי אפילו יותר, שהיא תרגיש בטוחה בקשר עצמו. הסיבה היא שתהליך שבו האשה נשארת בבית, באופן חלקי או מלא, מצמצם את האפשרויות הכלכליות העצמאיות שלה - במידה שבני הזוג יחליטו בעתיד להיפרד. גם כאשר הזוגיות טובה, החשש שהזוגיות לא תתמיד לנצח עלול ליצור באשה תחושת תלות כלכלית בבן זוגה ואי ודאות באשר לעתידה, ולהעצים את הצורך הנפשי בקבלת עוד בטחונות באהבה שלו, או בבסיס הכלכלי שלה. בנוסף, גברים מפרנסים נוטים לפעמים לזלזל בבת זוגם אם היא לא "מצליחה" כלכלית, במקום להעריך את תרומתה ואת מה שהיא כן טובה בו והם פחות. לעיתים קרובות זה קורה בגלל קשיים תקשורתיים בין בני הזוג, שבעקבותיהם נוצר הנסיון לכפות דעות זה על זה, שמוליד נטייה לנצל את אי השוויון ביחסי הכוחות הכלכליים, על מנת לכפות החלטות חשובות. מכאן, נוצרת גם פגיעה בהערכה ההדדית ובהערכה העצמית, והפוטנציאל התפקודי שקיים בזוגיות עלול להיפגע עמוקות.

סיכום

בזוגיות, השלם יכול לעלות בהרבה על סכום חלקיו. אלא שאם הזוגיות אינה מתנהלת נכון, ובני הזוג אינם מכבדים את ההבדלים שביניהם, הזוגיות יכולה להיות גם הרבה פחות מסכום חלקיה. שני משפטים אלה הם אולי הדבר החשוב ביותר שזוג צריך להיות מודע לו, ולזכור אותם כבר עם הכניסה לחיי זוגיות. אחד הדברים החשובים שעומדים לנגד עיני בתהליך של טיפול זגוי הוא להזכיר לבני הזוג שזה מה שעמד לנגד עיניהם, כמעט תמיד, כשהם נכנסו לזוגיות, ושחשוב למצוא את השלם הזה שוב. וגם אם אינו מושלם, כי הוא אף פעם לא יהיה באמת מושלם, יש לזכור שהוא עדיין יכול לתפקד טוב יותר מחלק אחד מושלם.

ד"ר אורן חסון

האתר בתהליך שידרוג, והדף הנוכחי מתאים למסך המחשב ולא לסלולרי. לאתר המשודרג הקישו על "מה באתר?"

לתשומת לבכם : בהתחשב במצב, עלות הפגישות תהיה בהתאם למציאות ממנה אתם באים.
- דברו איתי

טל. 050-6000083

קשר : טלפון, ווטסאפ או מייל oh.tipul@gmail.com

פרסומים בעברית

טיפול זוגי: מאמרים מאמרים של ד"ר אורן חסון על זוגיות ויחסים אורן כתב מאמרים שעוסקים בנושאים שונים הקשורים לזוגיות - שיפור הזוגיות, טיפול זוגי וייעוץ זוגי. דף זה מציג רבים מהם, ועושה בהם סדר ענייני. מספר מאמרים עוסקים ומגדירים את ההבדלים שבין טיפול זוגי לייעוץ זוגי. שווה לדעת. תמצאו כאן גם סידרה של מאמרים שבה מסביר אורן איך ליישם עקרונות של חשיבה יצירתית-אמצאתית למען חיזוק הקשר הזוגי. עוד תמצאו בדף זה מאמרים שעוסקים בטיפוח הזוגיות בדרכים אחרות, וכאלה שדנים ומסבירים את המניעה והשיקום של קשיים, לעיתים בלתי צפויים, המגיעים מצד רגש הקינאה מחד, ומצד הבגידות שאינן מתגלות, מאידך. הקישו על הפרפר מימין לעיון במאמרים... מאמרים של אורן ב Ynet אוסף של מאמרים שכתב אורן בעיתון Ynet, רובם במדור 'יחסים'. המאמרים עוסקים בהתחלות קשר, במערכות יחסים, בשיקולים של צורך בהתחשב במציאות מורכבת ובעימות המתבקשר לעיתים עם המוסכמות החברתיות, בשיקום שלאחר פרידה ואובדן, והרבה בעניינים של התקשורת הזוגית. להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין... מאמרים טיפוליים אחרים מאמרים של אורן על בחירות זוגיות, שפת גוף ואמנות הנאום אורן כתב מספר מאמרים באינטרנט הנוגעים להתנהלות ולתהלים האישיים, לבחירות הזוגיות שעושה האדם, להתמודדות, לשפת גוף ולפסיכולוגיה האבולוציונית. בין היתר, תמצאו כאן מאמר העוסק ביחסו של הגבר הנשוי לאשה האחרת, מאמר העוסק בהתנהלות מול גבר שהוא 'מאסטר במניפולציות' ובמסרים כפולים, , ומאמרים המסבירים בדמעות כתקשורת ואת שפת הגוף בדייטים או זו של פוליטיקאים. הקישו על הפרפר מימין לעיון במאמרים... חשיבה יצירתית בזוגיות מאמרים של אורן על שימושים של חשיבה יצירתית המצאתית-שיטתית לפתרון בעיות זוגיות אורן כתב במהלך השנים מאמרים על השימוש בחשיבה יצירתית המצאתית לפתרון בעיות וקשיים בחיי הזוגיות. אורן השתמש במאמרים שלו ברעיונות ידועים מתחום החשיבה האמצאתית השיטתית של גנריך אלטשולר, כי ניתן להפריד אותם למספר אלמנטים פשוטים. בסידרת המאמרים הזו מדגים אורן שימוש בדרכים שונות שבעזרתן אפשר להיות יצירתיים לפתרון בעיות בזוגיות, אבל גם מסביר את המכשולים הנפשיים והרגשיים שאולי מקשים עלינו להיות יצירתיים בזוגיות יותר מאשר בכל תחום אחר. הקישו על הפרפר מימין לעיון במאמרים... הפרעת קשב וריכוז מאמרים מקוריים ועידכוני מחקרים בנושאי הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיבות (ADHD) מחקרים מדעיים אינם נגישים לציבור, הן כי קשה להגיע אליהם, והן כי הידע הטכני הנדרש, שלא לדבר על האנגלית, מקשים על הבנתם. המאמרים שלהלן נכתבו לפירסום באתר זה כשרות למי שזקוק למידע בנושא הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות. הוא כולל סקירה של הספרות המחקרית בנושא בשנות האלפיים, עד להשלמת כתיבת המאמרים. מתברר גם שבשנים האחרונות קרה דבר מעניין בשדה המחקר של הגנטיקה וההתנהגות. מחקרים בגנטיקה של הפרעת הקשב והריכוז הפכו להיות אחד התחומים שתורמים תרומה משמעותית ביותר להבנת ההשפעה הגנטית על עיצוב האישיות בבני אדם. איך זה קרה? מה המסקנות? - על כך, במאמרים. הקישו על הפרפר מימין לעיון במאמרים... מדע פופולרי מאמרי מדע פופולרי: האדם, הטבע, האקולוגיה, האבולוציה והאמונה. המאמרים השונים עוסקים במרחב שבין האדם לעצמו ובין האדם ולטבע. תמצאו כאן מאמרים שעסקו בנושאים שהם מתחומי המחקר של אורן, בין אם הסבר על מחקריו הוא ('האמת והשקר ביד הלשון') או ניתוח חדש של נתונים שלא פורסם במקום אחר ('הקשב שבעין'). בנוסף, יש שם מאמרים שנכתבו בהזמנה, כמו המאמר על הסרט 'כוכב הקופים' (המאמר: 'כוכב האדם'), או על הערכת הפסיכולוגיה כמדע ('האדם אינו אי'). ברובם יש התבוננות על האדם, התקשורת שלו, חשיבתו ואמונותיו (ובפרט ב-'האקולוגיה של אחרית הימים', ו-'האבולוציה של אלוהים' ואחרים). הקישו על הפרפר מימין לעיון במאמרים... על שפת הגוף האם אפשר לדעת מי דובר אמת ומי דובר שקר? האם ניתן לראות רגשות בעיניים?. ד"ר אורן חסון הוא מומחה מן השורה הראשונה לתקשורת בין-אישית ולשפת גוף. הוא כתב בנושא מספר מאמרים בספרות המדעית ובספרות הפופולרית, כמו על המרכיבים התקשורתיים של העין, על תקשורת של דמעות ובכי, ועל אמת ושקר. חלקם מובא כאן. הקישו על הפרפר מימין לעיון במאמרים... מאמרים מצולמים מאמרים שאורן צילם וכתב ל'מסע אחר' מזקני השבט אורן עסק בצילום, כאוטודידקט, שנים רבות. בעת לימודי הדוקטורט שלו באריזונה עבד גם כצלם עבור האוניברסיטה ועבור עיתון מקומי. כאיש טבע הוא יודע בדיוק למה לגשת ואיך, ומה הוא מצלם, וכמי שמתעניין באנשים, צילומי המסע שלו הם גם צילומים אנתרופולוגיים, אסתטיים וחקרניים כאחד. המאמרים שפורסמו ב'מסע אחר', בסוף שנות התשעים, עוסקים בנוף הפראי של הוואי - הרי הגעש והטבע שבהם, בכנסים טקסיים אינדיאניים - עולם שהולך ונטמע בתרבות המערבית, ברודיאו של המערב, של הלבנים, וגם בזה של האינדיאניים, ובאוזניים של ארנבות - האנטנות המשוכללות שנותנות מידע על קשב - הקשב של הארנבת. הקישו על הפרפר מימין לעיון במאמרים... ספר ילדים: מה זה חרוז? מה זה חרוז? ספר ילדים חדש של אורן, לגילאי 4 עד 104, מלווה באיוריה המופלאים של הילה חבקין. הספר, בהוצאת אבן חושן, זכה למילגה לעידוד פירסומו מאת קרן יהושע רבינוביץ לאמנויות, תל-אביב, בתחום הספרות. הקישו על הפרפר מימין לפרטים נוספים... חריזה לילדים בגיל הרך חריזה נכונה לילדים בגיל הרך: חשיבות הצלילים ואוצר המילים חריזה לילדים בגיל הרך אינה דבר פשוט. אורן מנתח מחקרים המצביעים על כך שחריזה לגילאים אלה צריכה לקחת בחשבון את היכולת של ילדים בגילאים האלה לקלוט צלילים. מתברר שילדים עד גיל 6, ולפעמים יותר, מתקשים להבחין בין צלילים לשוניים מסויימים, למשל מ' ו-נ', וקל להם יותר בהפרדה בין צלילים של אותיות שיניות (ש, ס, ז, צ). אוצר המילים שלהם מצומצם, ולכן היכולת לחרוז עבורם מוגבלת. על כל אלה, על היכולות הצליליות ועל חשיבות החריזה לילדים בגיל הרך להתפתחות הלשונית והתפתחות הקריאה שלהם, ועל המלצות של בלשנים ושל חוקרי התפתחות הילד לחריזה לילדים, תוכלו לקרוא במאמר הזה של אורן.
הרצאות הרצאות של ד"ר אורן חסון כמרצה מנוסה באקדמיה ומחוצה לה, בארץ ובחו"ל, ומנקודת המבט של התמחותו המיוחדת, אורן מרצה על יחסים שבין גברים ונשים, על תקשורת בין-אישית, על תהליכי קבלת החלטות, על אמת ושקר בשפת הגוף, על מסע צילום מיוחד אל האירוסים, ועל האבולוציה של האמנות. כמו כן, אורן נכון לתאם הרצאות נוספות בתחום התמחותו, הקשורות לאדם ולעולם החי בנושאים של תקשורת, התנהגות ואבולוציה, על-פי הזמנה ותחומי עניין של הפונים, ועל פי כישוריו והידע שלו. הקישו על הפרפר מימין לעיון בפרוט ההרצאות...

Valid CSS!