התאמה זוגית - איך למצוא בן או בת זוג,
ולהצליח לבסס קשר?

ייעוץ זוגי פסיכולוגיה אבולוציוניתאורן הוא מומחה לפסיכולוגיה אבולוציונית, ומשלב את הידע של תחום זה עם הפרקטיקה של הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי.
כאן תוכלו ללמוד מהי הפסיכולוגיה האבולוציונית.
טיפול CBTאורן נעזר בשיטות הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי (CBT), שהוא טיפול ממוקד שהוכח כיעיל ביותר לחרדות, כעסים, אכזבות, קינאה, דיכאון ונפילות בתחושת ערך עצמי. טיפול בבית שלכםכן. זה אפשרי בהחלט.
באמצעים האלקטרוניים של היום, טיפול אצלכם בבית הוא לא רק אפשרי - לפעמים הוא אפילו עדיף.

אורן מסביר מתי זה כך ולמה.
טיפול זוגי ואישיטיפול זוגי ואישי בתל-אביב.
אורן נעזר באינטרנט כדי לטפל גם מרחוק - בישראלים בחו"ל או באלה המרוחקים מת"א. אורן מייעץ בהתנדבות בפורום "סטארמד" באינטרנט.
מה באתר?איך למצוא מה?

הסבר כללי על תוכן האתר, תפריט ימני עם קישורים חשובים נוספים, תאור מבנה האתר, והנחיות לחיפוש טיפול או מידע.
בתקשורתלשמוע ולראות את אורן בהופעותיו ברדיו ובטלויזיה.

כמו כן, קישורים או קטעים מתוך מאמרים וראיונות שנערכו עימו בעיתונות הכתובה והאינטרנטית.
מאמרים בעבריתמאמרים של אורן בעברית
בכתבי-עת למדע ועוד, על טיפול זוגי ופרטני, על שפת-גוף, הבנת האדם ופסיכולוגיה אבולוציונית, ועל ספר ילדים שכתב, עם איורים של הילה חבקין.
אקדמיה ומחקרמאמרים מדעיים על התנהגות בעלי-חיים ובני אדם. ביניהם מאמר של אורן על דמעות ובכי כתקשורת, ומאמר ב- Science בו נכתב על תרומתו של אורן להבנת התקשורת בעולם החי. שפת-גוףאורן הוא מומחה מן השורה הראשונה לתקשורת בין אישית ולשפת גוף.
אורן מסביר כאן את שפת הגוף של האמת והשקר, ואת האמת והשקר על שפת הגוף .
מי אני?אורן הוא מומחה וחוקר תקשורת בין-אישית, מומחה לפסיכולוגיה אבולוציונית, ומטפל קוגניטיבי התנהגותי.
אורן עשה דוקטורט על התקשורת והחיזור בעולם החי.
למפת הגעה             טלפון:    050-6000083

כתובת:   ברזיל 14,
               רמת אביב, תל-אביב
הקישו למפת הגעה וחנייה, דואר אלקטרוני ופרטי קשר נוספים...

מאמר: לשרוד את תחילת הזוגיות - גשר צר מאד

אני עוסק שנים בייעוץ ובטיפול זוגי, וכתבתי מאמרים רבים על זוגיות ותקשורת זוגית בקשרי נישואים, וכן גם על טיפול זוגי עוד לפני יצירת הקשר הפורמלי. הפעם אני רוצה לכתוב על שלב מוקדם עוד יותר, השלב שמקדים את המצב שבו זוגות חושבים בכלל על אפשרות של יעוץ זוגי – והוא תחילת הקשר. אני מכיר אותו היטב גם מעיסוקי בתקשורת בין אישית ובחיזור, וגם מעבודתי כיועץ פרטני ליחידים שהם פנויים ומחפשים בני/בנות זוג. זהו שלב שביר, קריטי בחייו של כל אחד מאיתנו, שיש בו מרכיב עצום של אי ודאות, ועם השלכות עצומות על עתידו הזוגי של אדם. לכן, חשוב מאד להבינו.

את המאמר הזה כתבתי למקור מאמרים אחר, ועם הזמן העתקתי אותו לכאן, לנוחותכם.

המעבר בין תחילת זוגיות לבין זוגיות של קבע "לכל החיים" הוא גשר צר מאד. אם תצליחו להתגבר על החרדות שלכם, ולכן לפחד פחות לקחת סיכונים, המעבר הזה יהיה, אולי, קל יותר, אבל ללא ספק עם סיכויי הצלחה רבים יותר. סטטיסטית, כמעט כל התחלת קשר נכשלת. אמנם אין ולא יכולה להיות סטטיסטיקה של הסיבות האמיתיות למציאות המצערת הזו, אבל כנראה שלא ארחק מן המציאות אם אקבע שכמחצית מהכשלונות של קשרים ששרדו שלוש פגישות ומעלה נובעת מאי הבנות ומפחדים מפני אי התאמה, ורק המחצית השניה היא תוצאה של חוסר התאמה ממשי שצף ועלה בפרק הזמן הזה. אני יודע שזה נשמע אבסורדי ובלתי סביר, ולכן עולה השאלה הבלתי נמנעת: מהי התאמה? איך יודעים? ואולי עוד יותר חשוב - מהי אי התאמה?

מהי אי התאמה זוגית?

אין לכך תשובות חד משמעיות. אחד הנתונים המשמעותיים ביותר שעולה מתוך מחקרים וסטטיסטיקות שונות הוא שככל שגדול הפער במרכיב בסיסי של אורח חיים כמו השכלה, מוצא, השקפת עולם ואמונה או בסיס כלכלי, כך הסיכוי לגרושים גבוה יותר. ובכל זאת, אני מכיר זוגות רבים הנמצאים שנים רבות בזוגיות טובה למרות שלמסתכל מהצד הם נראים לא מתאימים כלל: הוא מילולי, מוחצן ופעיל מאד בחברה, היא מסוגרת ופרטית (ראו מודל שמעון וסוניה פרס); היא משכילה מאד ומבריקה בתחומה, הוא לא משכיל ועובד בייצור או קבלן בניין; היא מורה לגיל הרך, הוא אמן ידוע ומוכר; הוא איש צבא קבע וקצין בכיר מאד בצבא, היא פעילת שמאל ופמיניסטית (ראו מודל איתן רפול ועופרה מאירסון); היא גבוהה והוא נמוך (חן ואלון מ'המרוץ למליון', עונה 2). לא משנה מה הסטיגמה לפיה נבחן זוגיות, תמיד נוכל למצוא זוגות שחיים טוב יחדיו למרות הסטיגמה.

אז לפי מה נקבעת התאמה זוגית? זהו, שלא רק לפי סטיגמות. זוגיות היא עניין מאד מורכב. היא אמנם כוללת את המעטפת החיצונית, הנראית, המורכבת בעיקר מעיסוק, מצב כלכלי, השכלה ומראה חיצוני, ומדעתה של החברה על עניינים אלה, אבל היא כוללת גם כישורים אינטימיים יותר שקשה להעריך אותם מבחוץ. כאלה הם יכולת תקשורתית אינטימית, שאינה מוחצנת ואינה ניכרת כלפי חוץ אלא קיימת בין השניים כשהם לבדם, כך הם משיכה, התאמה מינית, רצון הדדי (שלא לדבר על אהבה), אמינות ויכולת שיתוף. במידה רבה מאד נכלל בתוך כל זה גם גם מרכיב עלום ופרטי נוסף, שקשה לעמוד על טיבו בשל היותו חבוי בדרך כלל, והוא התשובה שנותן בן זוג לרגישות בתחושת הבטחון האישי ולפחדים, שהם לפעמים יותר מודעים ולפעמים פחות, שכל אחד מביא איתו אל תוך הזוגיות, בין אם הם תוצאה של פגיעה מן העבר ובין אם בשל חסרונות שהוא או היא רואים בעצמם. בסיכום הכולל, ההחלטה שלנו על מה שמתאים או שלא מתאים לנו נקבעת על-ידי מאזן שאנחנו עושים בין הצרכים השונים "הגדולים" שלנו, כלומר, בין אלו מתוכם שלהם אנחנו מייחסים יותר משמעות. הצרכים "הקטנים" עולים על השולחן רק בהמשך, וכשהם לא מתממשים, אנחנו נוטים להאשים, בדרך כלל, את הפער הקיים בצורך הגדול שעליו התפשרנו. כך או כך, "שלמות" לא תהיה לנו לעולם. לעומת זאת, השלמה עם מה שיש – אפשרית ואפשרית, ועליה בנויה זוגיות בריאה.

להתגבר על פחדים וחרדות

איך עושים זאת למרות ההבנה שבן הזוג הפוטנציאלי הוא לא הגשמת כל החלומות? התשובה היא אחת –מתגברים על הפחדים. בניית זוגיות נוצרת כאשר בני הזוג מכירים בכך שהצורך או הצרכים העקריים שלהם מתמלאים, ושהם מוכנים לצלול למים הקרים בתקווה שהם יתחממו. וכאן המקום להתחיל לבחון את הפחדים אחד לאחד. החששות נוצרים בשל סטיגמות חברתיות? – אמרו לעצמכם שאתם מבינים יותר מכולם מה טוב בשבילכם. זה בדרך כלל נכון, אבל לא תמיד אנחנו בטוחים בעצמנו מספיק כדי להאמין בזה. ככל שתלמדו לאסוף יותר בטחון עצמי, כך תוכלו ליישם זאת יותר ביעילות, ולהתגבר על מוסכמות חברתיות שיפריעו לכם בזוגיות שלהם.

החרדות באות מתוך אי הידיעה איך מתמודדים עם פערים? – אם קיים הרצון הראשוני להיות ביחד, ואם האינטואיציה הראשונית טובה, אמרו לעצמכם שאתם רוצים ללמוד להתמודד. פיתחו עצמכם להתמודדות, ולימדו לעשות זאת ללא פחד. זה לא קל, זה מאמץ קשה לפעמים, אבל אם תצליחו לשמור על איפוק וסבלנות, זה אפשרי. באופן שהוא כמעט חד משמעי אפשר אפילו לומר שכל זוג עושה זאת – הן זוגות אשר הפערים בין הצרכים והעולמות הרגשיים שלהם קטנים, והן רבים מהזוגות אשר הפערים הללו גדולים. יש לזכור שכאשר החרדות מרובות, אלה גם אלה ייכשלו. וכשהחרדות מעטות, אלה גם אלה יכולים להצליח.

רגע, איך יודעים מתי בכל זאת לא?

החרדות באות מתוך אי הידיעה איך מתמודדים עם פערים? – אם קיים הרצון הראשוני להיות ביחד, ואם האינטואיציה הראשונית טובה, אמרו לעצמכם שאתם רוצים ללמוד להתמודד. פיתחו עצמכם להתמודדות, ולימדו לעשות זאת ללא פחד. זה לא קל, זה מאמץ קשה לפעמים, אבל אם תצליחו לשמור על איפוק וסבלנות, זה אפשרי. באופן שהוא כמעט חד משמעי אפשר אפילו לומר שכל זוג עושה זאת – הן זוגות אשר הפערים בין הצרכים והעולמות הרגשיים שלהם קטנים, והן רבים מהזוגות אשר הפערים הללו גדולים. יש לזכור שכאשר החרדות מרובות, אלה גם אלה ייכשלו. וכשהחרדות מעטות, אלה גם אלה יכולים להצליח.

אתם כן צריכים לזהות עם מה יהיה לכם לא נכון, או קשה מאד להסתדר לאורך זמן, ולדעת לוותר – גם אם סימנים אחרים, ולפעמים אפילו כל הצרכים "הגדולים" – הם מאד טובים. אבל אז, לפעמים, עולה ההבנה שיש עוד צרכים גדולים שלא חשבנו עליהם, כי מדובר בהם פחות, כמו חוסר יציבות או מסרים כפולים, או פערים משמעותיים בצורך הזוגי. אפלו אלימות מילולית יכולה לבלבל – אם לצידה יש יכולת שכנוע ונתינה יוצאי דופן. ולא חסרות סיבות נוספות שיהפכו את החיים ללא קלים. לכן, גם תהליך הזיהוי של מה לא הוא תהליך לא פשוט, ולכאורה מנוגד לכל מה שכתבתי למעלה על הצורך התגברות על הפחד. אולי המפתח הוא להבין מה חשוב לי , ושהיכולת ללמוד את זה היא תהליך לא מדוייק. עם זאת, ככל שהלימוד יהיה משוחרר יותר מחרדות, ועם נכונות לבחון לאורך זמן רב יותר, כך הוא יהיה יעיל יותר.

גשר צר

בסוף הדרך – ניסיתם ולא הצלחתם? זה קורה, ולא תמיד זה תלוי בכם. חשוב שתצליחו לא לראות בנסיון הזה כשלון אישי שלכם, ואולי אפילו לא לראות בזה כשלון בבחירה הראשונית שלכם, כי הרי בתחילת הדרך תמיד יהיו סימנים כאלה או כאלה, ואף פעם לא תוכלו בשלב הזה לדעת הכל. ניסיתם ולא הלך? – אתם היום הרבה יותר חכמים הן לגבי הקשר הזה, והן לגבי יכולתכם להתמודד עם קשיים בקשר הבא. אם תקחו קשה את אי ההצלחה הזו, הפחדים שלכם יקפצו מדרגה, והפחד העיקרי בקשר הבא יהיה מתחושת הכישלון בסיומו יותר מאשר ממה שיקרה בקשר עצמו. אם תלמדו שלא לפחד מההשלכות הנפשיות של אי הצלחה כזו ולמזער את הנזקים, הסיכוי שלכם להצליח בקשר הבא גדול יותר, כי לא תפחדו "להתמסר" אליו שוב, ותגיעו אליו עם נסיון זוגי רב יותר.

תחילת זוגיות היא גשר צר מאד. אם לא תתמודדו עם הפחדים שלכם, זה יהיה גם גשר רעוע הנשען על כרעיים דקים ורועדים. הפחד מכישלון מגביר את הרגישות, והגשר הצר הופך להיות צר ורעוע עוד יותר, ועלול להתמוטט במעמד כל מה שנראה כאילו אינו מסתדר עם הציפיות.

זו הסיבה שבגללה, מול סוג זה של חרדות, מתחזקת גם הבררנות, והשאיפה לשלמות. ההגיון המנחה את השאיפה הזו הוא שבן הזוג המושלם עבורי – זה שגם מוצלח מאד בכל קנה מידה, גם מתאים לי ברקע שלו וגם רוצה אותי מאד – לא יגרור אחריו כישלון, ולכן גם לא את התחושה הקשה שתבוא בעקבותיו. אלא שהסיכוי האמיתי לזוגיות אינו יכול להתחיל לפני הרגע שבו אתם אומרים לעצמכם "אנחנו הולכים על זה", ומתמודדים באומץ עם עצמכם ועם הפחדים שלכם. ככל שהפערים הראשוניים גדולים יותר, וככל שהפחדים רבים יותר – כך קשה יותר להתגבר על הפחדים, וגדל הצורך בהבנה עצמית טובה יותר, בבטחון עצמי רב יותר ביכולת להתמודד עם אכזבות, ובעוצמה פנימית שתעזור להתמודד עם הפחדים הללו. כל עוד לא תהיה פגיעה בסיסית ובלתי צפויה באמון בין הצדדים דרך מעשה או מחדל, עמודי הגשר יחזיקו מעמד ותצליחו לעבור אותו ולהרחיבו.

ואם אתם זקוקים למישהו שיחזיק לכם את היד, חפשו איש מקצוע שילמד אתכם צעד צעד להתגבר על הפחדים ולעשות שיקולים נכונים יותר עבורכם, או חברים שאינם חרדתיים ומתלהמים, שירגיעו אתכם.

ד"ר אורן חסון

האתר בתהליך שידרוג, והדף הנוכחי מתאים למסך המחשב ולא לסלולרי. לאתר המשודרג הקישו על "מה באתר?"

לתשומת לבכם : בהתחשב במצב, עלות הפגישות תהיה בהתאם למציאות ממנה אתם באים.
- דברו איתי

טל. 050-6000083

קשר : טלפון, ווטסאפ או מייל oh.tipul@gmail.com

פרסומים בעברית

טיפול זוגי: מאמרים מאמרים של ד"ר אורן חסון על זוגיות ויחסים אורן כתב מאמרים שעוסקים בנושאים שונים הקשורים לזוגיות - שיפור הזוגיות, טיפול זוגי וייעוץ זוגי. דף זה מציג רבים מהם, ועושה בהם סדר ענייני. מספר מאמרים עוסקים ומגדירים את ההבדלים שבין טיפול זוגי לייעוץ זוגי. שווה לדעת. תמצאו כאן גם סידרה של מאמרים שבה מסביר אורן איך ליישם עקרונות של חשיבה יצירתית-אמצאתית למען חיזוק הקשר הזוגי. עוד תמצאו בדף זה מאמרים שעוסקים בטיפוח הזוגיות בדרכים אחרות, וכאלה שדנים ומסבירים את המניעה והשיקום של קשיים, לעיתים בלתי צפויים, המגיעים מצד רגש הקינאה מחד, ומצד הבגידות שאינן מתגלות, מאידך. הקישו על הפרפר מימין לעיון במאמרים... מאמרים של אורן ב Ynet אוסף של מאמרים שכתב אורן בעיתון Ynet, רובם במדור 'יחסים'. המאמרים עוסקים בהתחלות קשר, במערכות יחסים, בשיקולים של צורך בהתחשב במציאות מורכבת ובעימות המתבקשר לעיתים עם המוסכמות החברתיות, בשיקום שלאחר פרידה ואובדן, והרבה בעניינים של התקשורת הזוגית. להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין... מאמרים טיפוליים אחרים מאמרים של אורן על בחירות זוגיות, שפת גוף ואמנות הנאום אורן כתב מספר מאמרים באינטרנט הנוגעים להתנהלות ולתהלים האישיים, לבחירות הזוגיות שעושה האדם, להתמודדות, לשפת גוף ולפסיכולוגיה האבולוציונית. בין היתר, תמצאו כאן מאמר העוסק ביחסו של הגבר הנשוי לאשה האחרת, מאמר העוסק בהתנהלות מול גבר שהוא 'מאסטר במניפולציות' ובמסרים כפולים, , ומאמרים המסבירים בדמעות כתקשורת ואת שפת הגוף בדייטים או זו של פוליטיקאים. הקישו על הפרפר מימין לעיון במאמרים... חשיבה יצירתית בזוגיות מאמרים של אורן על שימושים של חשיבה יצירתית המצאתית-שיטתית לפתרון בעיות זוגיות אורן כתב במהלך השנים מאמרים על השימוש בחשיבה יצירתית המצאתית לפתרון בעיות וקשיים בחיי הזוגיות. אורן השתמש במאמרים שלו ברעיונות ידועים מתחום החשיבה האמצאתית השיטתית של גנריך אלטשולר, כי ניתן להפריד אותם למספר אלמנטים פשוטים. בסידרת המאמרים הזו מדגים אורן שימוש בדרכים שונות שבעזרתן אפשר להיות יצירתיים לפתרון בעיות בזוגיות, אבל גם מסביר את המכשולים הנפשיים והרגשיים שאולי מקשים עלינו להיות יצירתיים בזוגיות יותר מאשר בכל תחום אחר. הקישו על הפרפר מימין לעיון במאמרים... הפרעת קשב וריכוז מאמרים מקוריים ועידכוני מחקרים בנושאי הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיבות (ADHD) מחקרים מדעיים אינם נגישים לציבור, הן כי קשה להגיע אליהם, והן כי הידע הטכני הנדרש, שלא לדבר על האנגלית, מקשים על הבנתם. המאמרים שלהלן נכתבו לפירסום באתר זה כשרות למי שזקוק למידע בנושא הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות. הוא כולל סקירה של הספרות המחקרית בנושא בשנות האלפיים, עד להשלמת כתיבת המאמרים. מתברר גם שבשנים האחרונות קרה דבר מעניין בשדה המחקר של הגנטיקה וההתנהגות. מחקרים בגנטיקה של הפרעת הקשב והריכוז הפכו להיות אחד התחומים שתורמים תרומה משמעותית ביותר להבנת ההשפעה הגנטית על עיצוב האישיות בבני אדם. איך זה קרה? מה המסקנות? - על כך, במאמרים. הקישו על הפרפר מימין לעיון במאמרים... מדע פופולרי מאמרי מדע פופולרי: האדם, הטבע, האקולוגיה, האבולוציה והאמונה. המאמרים השונים עוסקים במרחב שבין האדם לעצמו ובין האדם ולטבע. תמצאו כאן מאמרים שעסקו בנושאים שהם מתחומי המחקר של אורן, בין אם הסבר על מחקריו הוא ('האמת והשקר ביד הלשון') או ניתוח חדש של נתונים שלא פורסם במקום אחר ('הקשב שבעין'). בנוסף, יש שם מאמרים שנכתבו בהזמנה, כמו המאמר על הסרט 'כוכב הקופים' (המאמר: 'כוכב האדם'), או על הערכת הפסיכולוגיה כמדע ('האדם אינו אי'). ברובם יש התבוננות על האדם, התקשורת שלו, חשיבתו ואמונותיו (ובפרט ב-'האקולוגיה של אחרית הימים', ו-'האבולוציה של אלוהים' ואחרים). הקישו על הפרפר מימין לעיון במאמרים... על שפת הגוף האם אפשר לדעת מי דובר אמת ומי דובר שקר? האם ניתן לראות רגשות בעיניים?. ד"ר אורן חסון הוא מומחה מן השורה הראשונה לתקשורת בין-אישית ולשפת גוף. הוא כתב בנושא מספר מאמרים בספרות המדעית ובספרות הפופולרית, כמו על המרכיבים התקשורתיים של העין, על תקשורת של דמעות ובכי, ועל אמת ושקר. חלקם מובא כאן. הקישו על הפרפר מימין לעיון במאמרים... מאמרים מצולמים מאמרים שאורן צילם וכתב ל'מסע אחר' מזקני השבט אורן עסק בצילום, כאוטודידקט, שנים רבות. בעת לימודי הדוקטורט שלו באריזונה עבד גם כצלם עבור האוניברסיטה ועבור עיתון מקומי. כאיש טבע הוא יודע בדיוק למה לגשת ואיך, ומה הוא מצלם, וכמי שמתעניין באנשים, צילומי המסע שלו הם גם צילומים אנתרופולוגיים, אסתטיים וחקרניים כאחד. המאמרים שפורסמו ב'מסע אחר', בסוף שנות התשעים, עוסקים בנוף הפראי של הוואי - הרי הגעש והטבע שבהם, בכנסים טקסיים אינדיאניים - עולם שהולך ונטמע בתרבות המערבית, ברודיאו של המערב, של הלבנים, וגם בזה של האינדיאניים, ובאוזניים של ארנבות - האנטנות המשוכללות שנותנות מידע על קשב - הקשב של הארנבת. הקישו על הפרפר מימין לעיון במאמרים... ספר ילדים: מה זה חרוז? מה זה חרוז? ספר ילדים חדש של אורן, לגילאי 4 עד 104, מלווה באיוריה המופלאים של הילה חבקין. הספר, בהוצאת אבן חושן, זכה למילגה לעידוד פירסומו מאת קרן יהושע רבינוביץ לאמנויות, תל-אביב, בתחום הספרות. הקישו על הפרפר מימין לפרטים נוספים... חריזה לילדים בגיל הרך חריזה נכונה לילדים בגיל הרך: חשיבות הצלילים ואוצר המילים חריזה לילדים בגיל הרך אינה דבר פשוט. אורן מנתח מחקרים המצביעים על כך שחריזה לגילאים אלה צריכה לקחת בחשבון את היכולת של ילדים בגילאים האלה לקלוט צלילים. מתברר שילדים עד גיל 6, ולפעמים יותר, מתקשים להבחין בין צלילים לשוניים מסויימים, למשל מ' ו-נ', וקל להם יותר בהפרדה בין צלילים של אותיות שיניות (ש, ס, ז, צ). אוצר המילים שלהם מצומצם, ולכן היכולת לחרוז עבורם מוגבלת. על כל אלה, על היכולות הצליליות ועל חשיבות החריזה לילדים בגיל הרך להתפתחות הלשונית והתפתחות הקריאה שלהם, ועל המלצות של בלשנים ושל חוקרי התפתחות הילד לחריזה לילדים, תוכלו לקרוא במאמר הזה של אורן.
הרצאות הרצאות של ד"ר אורן חסון כמרצה מנוסה באקדמיה ומחוצה לה, בארץ ובחו"ל, ומנקודת המבט של התמחותו המיוחדת, אורן מרצה על יחסים שבין גברים ונשים, על תקשורת בין-אישית, על תהליכי קבלת החלטות, על אמת ושקר בשפת הגוף, על מסע צילום מיוחד אל האירוסים, ועל האבולוציה של האמנות. כמו כן, אורן נכון לתאם הרצאות נוספות בתחום התמחותו, הקשורות לאדם ולעולם החי בנושאים של תקשורת, התנהגות ואבולוציה, על-פי הזמנה ותחומי עניין של הפונים, ועל פי כישוריו והידע שלו. הקישו על הפרפר מימין לעיון בפרוט ההרצאות...

Valid CSS!