טיפול זוגי - האפשרויות הטיפוליות | ד"ר אורן חסון

טיפול זוגי - האפשרויות הטיפוליות

מבוא: אירגון הדף

האפשרויות בטיפול זוגי

המידע בדף מחולק לשלושה סעיפים:

  • אופי הטיפול: גישת המטפל, ייעוץ לעומת טיפול, וצורת המפגשים – זוגיים או אישיים.
  • אופן המפגשים: קליניקה, וידיאו אונליין או טלפון.
  • הצרכים הזוגיים השונים: תחילת הדרך הזוגית, זוגיות ותיקה, זוגיות פרק ב', זוגיות בזמנים מורכבים כמו בעת טיפולי פוריות.

אופי הטיפולים

אופי הטיפול מושפע מתחומי ההתמחות של המטפל ומהאישיות שלו (ראו: מי אני? ). הטיפול שלי הוא טיפול ממוקד תקשורת, הן כי זהו תחום התמחותי, והן כי זה הכרחי – אי אפשר לפתור בעיות וקונפליקטים ללא תקשורת ראוייה. התקשורת כוללת את הדיבור במילים – ואת העדרו, את שפת הגוף ומחוות – ואת העדרן, את ההפגנה של סבלנות או את העדרה, ואת הנתינה – או את העדרה. תובנות ביולוגיות של האדם יסייעו לנו להבין את הקשר שבין רגשות לחשיבה הרציונלית, ותאוריות מתחום ההתנהגות מסייעות להבין ולהנחות תהליכים של קבלת החלטות בתנאים של אי ודאות. כלים מתחום הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי (CBT) כוללים הבנה וניהול של מחשבות אוטומטיות שליליות ותרגילים מובנים לעבודה עצמית, כדי לספק התמודדות טובה יותר עם כעסים, קינאה, חרדות ודיכאון.

ייעוץ זוגי: הייעוץ הוא התהליך שבו מטופלים נעזרים באיש המקצוע כדי לבחור דרך התנהגות או התנהלות נכונה עבורם. ייעוץ יכול להיעשות במפגש אחר או בסידרה של מפגשים. מייעוץ מוצלח תוכלו לצאת עם תובנות חדשות או ברורות יותר באשר לאפשרויות השונות שלכם, כך שהבחירות שלכם תהיינה מושכלות יותר ותואמות יותר את הצרכים שלכם. למידע נוסף ראו את הדף ייעוץ זוגי .

טיפול זוגי: תהליך הנדרש כאשר קשה להגיע לידי החלטות, וכאשר תהליך השינוי הרצוי עלול להיקטע בגלל הקושי להתמיד ביישומן של ההחלטות שנעשו. נניח שהחלטת: "נכון, אני צריך להיות סבלני יותר", או "אני באמת מבינה שחשוב שלא אתפרץ יותר על הילדים בבוקר", או "הגיע הזמן שאקח יוזמה ואצא לדייטים". האם נצליח גם לבצע? – לא בטוח. פעמים רבות קשה לנו להתמודד עם הרגשות והלחצים שעיכבו אותנו עוד קודם מלהחליט או מלממש את ההחלטות הללו. טיפול הוא סידרה של פגישות שמטרתן לסייע למטופלים לעבור תהליך של קבלת החלטות ושל שינוי בהתנהגות בעזרת למידת התמודדות מוצלחת יותר עם מחשבות אוטומטיות מעכבות, שבדרך כלל מונעות על ידי רגשות שונים כמו פחדים, כעסים, חוסר אמון ועוד ועוד. בטיפול זוגי אנחנו עוסקים בהחלטות ובשינוי של שני בני הזוג, ובתהליך התמודדות עם הקשיים ביישום. לכן, כדי להצליח, טיפול דורש זמן. לפרטים נוספים ראו את הדף איך עובד טיפול זוגי?

פגישות אישיות בטיפול זוגי הן אפשרות רצויה. בשבוע שלאחר מפגש ההכרות הראשון אני נוהג להיפגש בנפרד עם כל אחד מבני הזוג על מנת להעמיק את ההכרות בינינו ולדבר על עניינים שיתכן שלא היה נוח להם לפתוח בשלב הזה מול בן או בת זוג, או שהם לא יודעים עדיין איך לעשות את זאת מבלי להיפגע או לפגוע. יתכן מאד שאבקש גם בהמשך הטיפול לחזור לפגישות אישיות, מדי פעם, אם אעריך שיש בכך כדי להועיל. בסופו של דבר, בטיפול זוגי בני הזוג לא רק עוברים תהליך כזוג, אלא כל אחד מהם עובר תהליך אישי משלו. כך שבאופן מעשי, טיפול זוגי נכון הוא טיפול פרטני בשני בני הזוג שנעשה למען הגשמת מטרה משותפת, שהיא ביחד טוב יותר.

טיפול זוגי לבד הוא טיפול אישי בעניינים זוגיים, בין אם זו זוגיות שיש לכם ובין אם זו זוגיות שאתם מבקשים לכם ומתקשים ליצור אותה או לשמור עליה. הטיפול הזוגי לבד בענייני זוגיות קיימת בוחן קודם כל את הזוגיות כדבר רצוי ובאמצעים לשפר אותה. יש מקרים שבהם התהליך של טיפול זוגי לבד מוצדק וחשוב, לפעמים בגלל הצרכים והרצון של המטופל או המטופלת, ולפעמים בגגלל אלה של בן או של בת הזוג. גם כאשר הטיפול הוא אישי רק משום שבן הזוג מסרב להגיע לטיפול, בהחלט ניתן ליצור שיפור משמעותי של הקשר הזוגי כך שיכלול שינויים בדפוסי ההתנהגות והתקשורת של שני הצדדים. והיה ויתברר שהעניינים לא מסתדרים, יהיה מקום לשאול שאלות על המשך הזוגיות. במקרה שכזה יתכן שהתהליך יחדל להיות טיפול זוגי לבד ויהפוך לטיפול פרטני לכל דבר, עם שאלות חשובות על תהליכי קבלת החלטות, ועם הצורך המשמעותי בהעצמה אישית כדי לממש החלטות לא פשוטות, לכאן או לכאן.

אופן המפגשים

בקליניקה: המפגש בקליניקה הוא המודל המסורתי המקובל בטיפול זוגי ופרטני. נוצר בו קשר בלתי אמצעי, ישיר ונוח, ובאוירה שמאפשרת שיחה אישית ודיסקרטית. הקליניקה שלי נמצאת ברמת אביב.

בוידיאו אונליין: מפגשים מקוונים ("אונליין" או "מרחוק") מתקיימים עם אלו שמתקשים להגיע לקליניקה, או להשיג בייבי סיטר, או שהמסגרת הזו, של פגישות טיפוליות בבית ועם מסך המחשב מתאימה להם יותר. אני מקיים פגישות טיפוליות בוידיאו אונליין מאז שנת 2006. הן החלו כטיפול זוגי ופרטני עם ישראלים ששהו בחו"ל, והמשיכו עם מטופלים בארץ שהעדיפו את הטיפול אונליין. מאז הקורונה, ההכרח הפך פגישות כאלו למקובלות מאד, ומטופלים רבים מעדיפים את הנורמה החדשה, שמחקרים מעידים על כך שהיא גם יעילה לא פחות. לפרטים נוספים ראו את הדף שלי על טיפול מרחוק .

בטלפון שתי אפשרויות:

    ייעוץ טלפוני חד פעמי: זוהי שיחת ייעוץ של שעה , בטלפון, על העניינים האישיים והזוגיים, על קשיים ועל קבלת החלטות חשובות שלכם. זוהי הרחבה של הייעוץ בהתכתבות בפורום סטארמד . טיפול טלפוני: זהו רצף של פגישות טיפוליות לכל דבר ועניין, פרט לכך שהן מתקיימות בשיחות טלפון באופן מלא, או באופן חלקי כהשלמה לטיפול פנים אל פנים. מחקרים רבים ומקיפים מצביעים על כך שטיפול טלפוני יעיל לא פחות מפגישות פנים אל פנים. שיחות טלפוניות טיפוליות הן שיחות אישיות ולא שיחות זוגיות, ולכן מתאים לטיפול פרטני או לשיחות אישיות שהן חלק מהטיפול הזוגי. להסברים נוספים ראו את הדף על טיפול מרחוק .

צרכים זוגיים: תנאים וצרכים שונים של זוגות בטיפול

טיפול פרטני בעת חיפוש זוגיות: ליוויתי גברים ונשים רבים בדרכם למצוא זוגיות, בין אם זו זוגיות שתוביל להקמת משפחה פרק א', ובין אם זה חיפוש זוגיות פרק ב'. יש שתקשים ביצירת דייטים, ואחרים מצליחים בדייט ראשון ושני אבל מרגישים שמשם והלאה זה נוזל להם מהידיים. אחרים נוטשים או ניטשים לאחר מספר חודשים של קשר. העבודה המשותפת עוסקת בהגדרת המטרות, ביכולת ההכלה, בבנייה נכונה של התקשורת הזוגית ובקבלת החלטות מושכלת. להרחבה קיראו את המאמר: התאמה זוגית – איך למצוא בן או בת זוג, ולהצליח לבסס קשר? .

טיפול זוגי בזוגיות "צעירה": בשלב שבו עדיין אין התחייבות "לחיים", ומתגלעים חילוקי דעות, אי הסכמות וויכוחים, וספיקות לגבי המשך הקשר – האם לוותר על הקשר? האם לוותר על מה שכן טוב בו? האם יש טעם לטיפול בקשר זוגי צעיר ואשר כבר נתגלעו בו קשיים? למה להכניס ראש בריא למיטה חולה? – התשובה היא שאם אתם עדיין שם, יתכן שהמיטה לא חולה עד כדי כך. אם אתם עדיין שם, אולי שווה להשקיע בתהליך שירפא אותה, במקום להישאר במצב הנוכחי ולקוות שמשהו טוב יקרה מעצמו. להרחבה קראו את המאמר פתרון דילמת "המיטה החולה" .

זוגות ותיקים: גם זוגות שטוב להם, או שהיה טוב להם שנים רבות, עלולים להיקלע למשבר. קשה שלא. זוגות רבים מצליחים להתמודד עם הקשיים, להכיל, להחליט שטוב להם מספיק, ולהמשיך הלאה. לזוגות רבים אחרים זה קשה, או שהם חוששים מדרך שתוביל אותם למקום רע יותר והם רוצים לעצור את זה בזמן. זוגות כאלה, שמחפשים ריפוי, מגיעים לטיפול. להרחבה ראו את הדף טיפול זוגי , ודפים נוספים תחת הכותרת טיפול זוגי בתפריט שלמטה.

פרק ב': לזוגיות פרק ב' יש מרכיבים מיוחדים משלה שהופכים אותה לשונה מהקשר של פרק א'. אנשים מגיעים אליה מבוגרים יותר, לא פעם עם פערים או לחצים כלכליים שונים, ובעיקר, הם מגיעים אליה עם קשרים משמעותיים שהם מחוייבים אליהם, כמו הילדים שלהם, אבל גם אקסים ואקסיות שאיתם הם נמצאים בקשר טוב יותר או טוב פחות, דרך הילדים. על זוגיות פרק ב' קיראו כאן .

טיפולי פוריות ונסיבות מיוחדות אחרות: כאשר הזוג נדרש למשימות חשובות מיוחדות, כמו טיפולי פוריות, המטלה היא להירתם למשימה, ומבלי משים, זוגות רבים מתרחקים רגשית זה מזה בעת התהליך. לפעמים כי הסקס הופך להיות משימה, לפעמים בגלל מתחים שנוצרים בשל השפעות הומונליות, או בשל רגשי אשם, ועוד ועוד. דווקא בזמנים שכאלה חשוב מאד לשמור גם על הזוגיות עצמה. ראו כאן פרטים נוספים על טיפול זוגי בעת טיפולי פוריות . הסטת מרכז תשומת הלב למשימות אחרות יכולה להיות ארוע בריאותי (פציעה או מחלה חמורה של אחד מבני הזוג, או של ההורים), אבדן, מצבים ונסיבות חריגות ומתמשכות בעניינים שקשורים לילדים, ועוד. קל מאד להתכנס כל אחד לקשיים ולכאבים שלו במצבים שכאלה, וחשוב דווקא אז לשמור על הקשר הזוגי, ולהעזר בטיפול אם צריך.