טיפול זוגי: פערים תרבותיים | ד"ר אורן חסון

איך להתגבר על פערים בזוגיות?

גם כאשר יש פערים זה אפשרי, בעיקר – כי יש לכם סיבות לרצות.

להתגבר על פערים בזוגיות

פערים בתרבות/באמונה/בתפיסת עולם יוצרים קושי בזוגיות. אפשר לסווג אותם מהקל אל הקשה כהבדלים ברקע כלכלי, במנהגים, בהשכלה, בריחוק הפיזי ממשפחת המקור, בתפיסה הדתית, במוצא הלאומי ובדת. מחקרים מראים שהסיכוי של נישואים כאלה להיכשל גדול יותר ככל שהפערים גדולים ומשמעותיים יותר. האם אפשר בכל זאת להצליח?

התשובה היא כן. הרי, כעובדה, קיימים זוגות רבים שהצליחו להתגבר על הפערים. מה הסוד שלהם? הסוד הוא פשוט: היכולת להשלים עם קיומם של הפערים, יכולת שהיא מן הסתם נדרשת יותר מן הצד שמוותר יותר – זה אשר החיים המשותפים רחוקים יותר מתפיסת עולמו ותרבותו (למשל, כאשר הצד החילוני חי עם בן או בת זוג דתיים, או להיפך). זוגיות צריכה להיות באמת טובה בכל הבט אחר כדי להצליח במצב כזה, וכדי שיהיה קל להשלים עם החסכים ועם השינוי הערכי. כאשר הזוגיות באמת טובה, יותר קל לוותר ויתורים "עקרוניים" – כי תרגישו שיש לכם פיצוי.

ובתנאי – וזה תנאי מאד מאד משמעותי – שלא תצפו לכך שבגלל הויתורים שויתרתם, "מגיע" לכם שיוותרו לכם יותר גם בעניינים השוטפים והיומיומיים. כי המחשבה הזו, היא היא שורש הרע בנישואים שראשיתם בפערים מסוג זה, שכן טיבה לחלחל, להציק, ולהפריע לכם בויתורים הקטנים והיומיומיים המרכיבים את הזוגיות. אם אתם נמצאים בזוגיות שכזו, הגיע הזמן שתשלימו עם הפערים, שתקבלו את נקודת שיווי המשקל עליה הסכמתם, ומשם והלאה, חיו חיי זוגיות רגילים, אשר אינם נפגעים מההבדלים העקרוניים הללו, ואינם משתמשים בהם. לא קל, אבל זה הסוד.

על מאגר הטיפים ליחסים ולהתמודדות אישית

את מרבית מאגר הטיפים בנושאים של זוגיות ושל עבודה אישית כתבתי בעקבות שאלות שנשאלתי ב פורום האינטרנט שאני מנהל , ועיבדתי את תשובותי לטיפים באתר שלי. הקישו כאן כדי לראות מאגר הטיפים הכולל .

אם הטיפ הנוכחי חשוב לכם, שימרו אותו במועדפים או כחלונית נפרדת על המסך, כתזכורת, ועיינו בו שוב, כשתרגישו צורך.