להתגרש בשלום - איך עושים את זה? | ד"ר אורן חסון

למה טיפול אחרי גירושים חשוב דווקא לגברים?

האם אפשר לדבר אחרי הגירושים טוב יותר מאשר בזמן הנישואים?

להתמודד עם גירושים

היא רוצה להיפרד. העולם הבטוח שבנית והאמון שהיה לך באשתך, שתהיה איתך באש ובמים, בטוב וברע, התפוגג ונעלם. זה יכול היה לקרות לה כי משהו ביחסים שביניכם לא עבד והיא התאהבה במישהו אחר, או כי הצטבר בתוכה מאגר גדול של כעסים שהיא כבר לא יכולה להכיל, או משום שהיא מרגישה שהחופש האישי שלה נשלל במסגרת הזוגיות, והיא צריכה לפרוץ את המסגרות כדי "לנשום חמצן". אם אתה קורא את הטיפ הזה, הרי זה משום שאתה כואב, פגוע, ובאמת לא מבין אותה. הזוגיות והצרכים האישיים נראים בעיניך אחרת - שצריך להתמודד, ליישר קו, ולהמשיך הלאה. ביחד.

אני יודע שזה מקובל פחות אצל גברים במצבים כאלה, אבל אולי כדאי שתחשוב על הליכה לטיפול פרטני. אם מה שכתבתי עד עכשיו נכון לך, ולא ראית את הצפוי, יתכן שיש לך צורך ללמוד משהו חדש. אולי גמישות רגשית, ואולי הקשבה רגישה יותר לפערים בצרכים. מתוך התהליך שעברת יכולה להגיע בושה מכך שהזוגיות שלך לא צלחה, ויאוש – כי מעכשיו שום דבר לא יהיה ברור. אולי גם יאוש מנשים, כי לאחר בגידה שכזו, איך אפשר עוד לבטוח במישהי?

טיפול כזה יועיל לך, ואני חושב שלא רק לך. אם אשתך החליטה סופית להיפרד ממך, אתה מתחיל ללכת בדרך לא פשוטה, שתהיה שונה מכל מה שעשית עד עכשיו. ואם עד עכשיו הרגשת מדי פעם צורך להתגמש במסגרת הנישואים כדי להתאים את עצמך, תצטרך לעשות זאת הרבה יותר ועם הרבה פחות שליטה במה שקורה הן מול הילדים והן מול גרושתך. טיפול פרטני יעזור לך להתמודד ולהשלים עם הדבר החשוב ביותר והקשה ביותר שיעמוד בפניך – לבלוע מדי פעם את הגאווה וללמוד להתנהל מול פגיעות או אי הסכמה לדרכך שתרגיש מצד אשתך ולפעמים גם מצד הילדים. זכור שהפעם תהיה איתם ומולם בחזית לבדך, ולא תמיד זה קל. היכולת הזו שלך היא שתקבע את טובתם, הצלחתם ושלומם הנפשי של הילדים שלך בהמשך, וגם את טיב הקשר שלך איתם.

בעקבות כתיבת הטיפ הזה כתבתי מאמר למדור יחסים של Ynet, מתגרש טרי, אל תיתן לאגו שלך לגרום עוד נזק . יתכן שזה לא אתה. אחרי הכל, כל אדם הוא אחר. אבל כדאי לדעת שמעגל התמיכה החברתית של גברים בעת הגירושים בדרך כלל מצומצם מזה של נשים. החברים שלך אולי שונים, סוג התקשורת הוא אחר, וגברים יודעים פחות לבקש עזרה.

על מאגר הטיפים ליחסים ולהתמודדות אישית

את מרבית מאגר הטיפים בנושאים של זוגיות ושל עבודה אישית כתבתי בעקבות שאלות שנשאלתי ב פורום האינטרנט שאני מנהל , ועיבדתי את תשובותי לטיפים באתר שלי. הקישו כאן כדי לראות מאגר הטיפים הכולל .

אם הטיפ הנוכחי חשוב לכם, שימרו אותו במועדפים או כחלונית נפרדת על המסך, כתזכורת, ועיינו בו שוב, כשתרגישו צורך.