ייעוץ זוגי - הפרידה מאמא מלחיצה מדי | ד"ר אורן חסון

לבנות תא משפחתי חדש: ומה עם האמא?

איך נפרדים מהאמא ומגינים על הזוגיות?

הגיע הזמן להיפרד מאמא

במסגרת שיחה עם גולשת באינטרנט, היא כתבה לי על הקשר ההדוק בינה לבין אמה: "הדעה של אמי מאוד חשובה לי, וכשהיא מדברת איתי עליו, באיזה מקום היא פוגעת בי. אני לא ממש מראה לה, כי מאוד חשוב לי לדעת מה היא חושבת עליו. אחרי שיחות איתה אני יוצאת עצבנית מזה וישר יוצאת עליו, על כמה שהוא שקט וביישן, ולא משתף פעולה. אני תמיד נמצאת בלחץ שהוא בא להורים שלי, שאולי לא ידבר או יצחק (זה לא אמור להיות ככה אני אפילו מתביישת שאני מדברת על זה). איתי הוא שונה. אני אוהבת אותו, הוא מצחיק אותי, ואני והילדה מאוד נהנים איתו. אבל זה משהו שמוריד לי ממנו."

התייחסתי בתשובה לקשר שלה עם אמה. כתבתי: "כנראה שהיא קבעה דעה עליו מלכתחילה, כי הוא לא התחבר אליה כפי שרצתה, או שהיא דעתנית, חושבת אחרת ממך, והיא לא מספיק רגישה לדעה ולרגשות שלך. מצד שני, יש לך בעל רגיש, שלוקח לו זמן להתקרב לאנשים. נוח לו עם מי שהוא מכיר, נוח לו עם מי שהוא בטוח שמכבד אותו ושאוהב אותו. בהיותו כזה, העוינות של אמך מרתיעה אותו. אבל אפילו הוא לא פגיע כמו אמך. הוא שומר את הפגיעות שלו לעצמו. הוא לא משמיץ אותה, כפי שאמך משמיצה אותו. אלא שלה יש השפעה חזקה עליך, וכאן הבעיה.

אני חושב שהיא לא באמת רוצה לפגוע בך. היא רק רוצה לשקם את כבודה. אלא שהיא לא שמה לב, בדרך, למה שהיא עושה לך.

הלכת איתה דרך ארוכה. אני חושב שהגיע הזמן להיפרד מהסימביוזה של אמא-בת, ולהתחיל בסימביוזה חדשה, עם בן זוגך. תצטרכי ללמוד להתרחק מהשפעתה, שהיא שלילית עליך. עובדה: את יוצאת ממנה 'עצבנית מזה, וישר יוצאת עליו, על כמה שהוא שקט וביישן, ולא משתף פעולה'. לפחות אין בו רוע. לפחות הוא לא פגיע כמו שאמך פגיעה. הגיע הזמן שתחליטי מה נכון לך, ולא מה נכון לאמך."

על מאגר הטיפים ליחסים ולהתמודדות אישית

את מרבית מאגר הטיפים בנושאים של זוגיות ושל עבודה אישית כתבתי בעקבות שאלות שנשאלתי ב פורום האינטרנט שאני מנהל , ועיבדתי את תשובותי לטיפים באתר שלי. הקישו כאן כדי לראות מאגר הטיפים הכולל .

אם הטיפ הנוכחי חשוב לכם, שימרו אותו במועדפים או כחלונית נפרדת על המסך, כתזכורת, ועיינו בו שוב, כשתרגישו צורך.